Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up”
13.08.2024
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up”
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” – ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego polegającego na wdrożeniu programu wsparcia dla ukraińskich mikro i małych oraz średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem firm w fazie start-up. Do składania ofert w konkursie zaprasza się organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Rodzaj zadania publicznego
Zadanie publiczne będące przedmiotem konkursu ofert dotyczy wsparcia dla ukraińskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), w szczególności w fazie start-up.
Zadanie publiczne będące przedmiotem konkursu ofert będzie realizowane w ramach działania projektowego pt. „Program wsparcia dla ukraińskich MŚP w tym w szczególności firm w fazie start’up”, polegającego na wspieraniu rozwoju ukraińskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, zwłaszcza projektów typu start-up poprzez wsparcie szkoleniowo-doradcze dla wybranych projektów start-upowych realizowane w formie szkoleń akceleracyjnych zwiększających ich kompetencje i szanse pozyskania inwestora oraz tworzenie sieci kontaktów z polskimi inwestorami. Więcej informacji o programie dla ukraińskich start-upów znajduje się w załączniku nr 1 do ogłoszenia. Modyfikacje w realizacji programu dla ukraińskich start-upów w latach 2025 i 2026 mogą zostać wprowadzone, jednak będą ustalane w porozumieniu z oferentem wybranym w niniejszym konkursie ofert.
Zadanie to jest częścią projektu pn. „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności ukraińskich regionów - kontynuacja” (dalej: „Projekt”) finansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej MSZ i realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (dalej: „MFiPR”).
Nadrzędnym celem tego zadania publicznego jest rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Bezpośrednim celem zadania publicznego jest pozyskanie ukraińskich mikro i MSP oraz grup wynalazców lub naukowców mających innowacyjne projekty biznesowe - w szczególności z branż działających na rzecz systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej - do udziału w Programie dla ukraińskich start-upów realizowanym w Projekcie oraz wspieranie ich rozwoju i zwiększenie ich szans na sfinansowanie planów biznesowych z polskich funduszy inwestycyjnych i innych źródeł finansowania innowacji.
- Termin i warunki realizacji zadania publicznego
Zadanie publiczne będzie realizowane w latach 2024, 2025 i 2026 r.
W latach 2025 i 2026 harmonogram realizacji zadania będzie skorelowany z wydarzeniem podsumowującym realizację programu w taki sposób, aby działania wsparcia i przygotowania wybranych start-upów zostały przeprowadzone przed wydarzeniem.
Część realizacji zadania obejmująca program wsparcia dla wybranych start-upów musi zostać zakończona w danym roku kalendarzowym. W 2026 r. realizacja całego zadania publicznego musi zakończyć się do dnia 15 grudnia.
Organizacja (podmiot), której zostanie powierzona realizacja zadania publicznego, nie może pobierać opłat od odbiorców zadania.
- Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego
Całkowita wartość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego wynosi 2 300 000 zł na okres od dnia zawarcia umowy do 15 grudnia 2026 r. (pod warunkiem otrzymania przez MFiPR finansowania w poszczególnych latach na realizację projektu MFiPR ze środków MSZ).
W roku 2024 r. maksymalny poziom dotacji może wynieść 300 000 zł. Dokładna kwota dotacji na lata 2025 i 2026 r. będzie uzależniona od koncepcji realizacji zadania publicznego przedstawionej w ofercie, z zastrzeżeniem, że zakres proponowanych działań i ich koszt odpowiednio w 2025 i w 2026 r. powinny być porównywalne.
- Zasady przyznawania dotacji
Dotacja zostanie przyznana tylko jednej organizacji (podmiotowi), która złożyła ofertę spełniającą w najwyższym stopniu kryteria oceny ofert (zob. pkt VI.).
Dotacja pokryje 100% kosztów realizacji zadania publicznego. Nie jest wymagane wniesienie finansowego wkładu własnego. Wkład rzeczowy i osobowy nie jest obowiązkowy, ale w przypadku jego wniesienia będzie podlegał ocenie w ramach kryterium przedstawionej kalkulacji kosztów. Środki na realizację zadania publicznego będą przekazywane w rocznych transzach i mogą zostać przeznaczone wyłącznie na sfinansowanie wydatków niezbędnych do realizacji zadania publicznego, uwzględnionych w kalkulacji kosztów realizacji tego zadania.
W ramach dotacji można pokryć administracyjno-koordynacyjne koszty obsługi zadania publicznego, w łącznej wysokości nie przekraczającej 15% środków pochodzących z dotacji, z przeznaczeniem na:
- koszty związane z obsługą administracyjną, finansowo-księgową oraz prawną;
- koszty związane z prowadzeniem korespondencji i utrzymaniem łączności;
- koszty związane z utrzymaniem powierzchni biurowej oraz zakupem niezbędnych materiałów biurowych.
- Termin i sposób składania ofert
- Ofertę należy złożyć do dnia 9 września 2024 r.:
- za pośrednictwem elektronicznej platformy ePUAP na adres skrytki: /MIR/SkrytkaESP;
- osobiście w Kancelarii MFiPR przy ul. Wspólnej 2/4, w Warszawie. Kancelaria MFiPR pracuje w godz. 8.15 – 16.15 od poniedziałku do piątku,
- za pośrednictwem poczty lub usług kurierskich do siedziby MFiPR przy ul. Wspólnej 2/4, 00-926 Warszawa.
- W przypadku określonym w pkt 1 lit. a za termin złożenia oferty (wpływu do MFiPR) uznaje się moment przeniesienia dokumentu elektronicznego do systemu teleinformatycznego MFiPR za pośrednictwem elektronicznej platformy ePUAP.
- W przypadkach określonych w pkt 1 lit. b i c ofertę uznaje się za złożoną w terminie, jeżeli została doręczona do ww. siedziby MFiPR najpóźniej w ostatnim dniu terminu składania ofert do godziny 16:15.
- W przypadkach określonych w pkt 1 lit. b i c ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem: Konkurs ofert na realizację zadania pn. „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up”.
- Oferta powinna być sporządzona według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do ogłoszenia.
- W przypadku złożenia oferty przez oferenta wpisanego do rejestru innego niż: Krajowy Rejestr Sądowy lub inny rejestr publiczny, do którego dany oferent podlega obowiązkowemu wpisowi, posiadanego przez inne podmioty publiczne, oraz do którego Minister ma dostęp w drodze elektronicznej na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, oferent jest zobowiązany dołączyć do oferty odpis/wypis/wydruk z właściwego rejestru, w którym oferent jest wpisany/zarejestrowany.
- Do oferty należy dołączyć dokumenty potwierdzające upoważnienie do działania w imieniu oferenta przez osobę podpisującą ofertę, o ile nie jest możliwa samodzielna weryfikacja umocowania do reprezentacji przez Ministra na podstawie wpisu do rejestru, do którego Minister ma dostęp zgodnie z pkt 6 lub reprezentacja jest inna niż ujawniona w odpowiednim rejestrze, do którego wpisany jest oferent. Wszystkie kserokopie powinny być potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną do reprezentowania oferenta.
- Oferta powinna być podpisana przez osobę upoważnioną albo osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta. W przypadku ofert składanych w formie pisemnej w postaci papierowej należy je opatrzyć czytelnym odręcznym podpisem/ami, a w przypadku ofert składanych w postaci elektronicznej należy je opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym (oferty składane w formie elektronicznej).
- Do oferty należy załączyć kopię statutu oferenta składającego ofertę - w przypadku, gdy zakres działalności prowadzonej przez oferenta w obszarze działalności wspomagającej rozwój gospodarczy nie wynika z rejestru.
- Oferta powinna zawierać dodatkowo kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania w pliku/arkuszu kalkulacyjnym, opatrzonym podpisem wg wskazań zawartych w pkt 8, oraz w wersji edytowalnej. Szablon tabeli kalkulacji kosztów załącznik nr 3 do Ogłoszenia. W przypadku składania oferty w formie pisemnej w postaci papierowej kalkulację kosztów w wersji edytowalnej należy przesłać w terminie wyznaczonym do składania ofert na adres e-mail: SekretariatDPT@mfipr.gov.pl.
- Oferta składająca się z formularza wniosku oraz załączników papierowych składana w formie pisemnej w postaci papierowej powinna być trwale zszyta w sposób uniemożliwiający jej dekompletację.
- Niedopuszczalne jest dokonywanie odręcznych poprawek w ofercie. Złożone oferty nie podlegają uzupełnieniu ani korekcie, z wyjątkiem określonym w pkt VI Ogłoszenia w zakresie wskazanych tam warunków formalnych oraz na zasadach tam przewidzianych.
- Minister na każdym etapie Konkursu może zwrócić się do oferenta z prośbą o udzielenie wyjaśnień i dodatkowych informacji dotyczących złożonej oferty.
- Tryb i kryteria wyboru oferty i termin dokonania wyboru oferty
Oferty podlegają dwuetapowej ocenie (formalnej oraz merytorycznej).
1. Ocena formalna
Rejestracji złożonych ofert dokonuje Departament Programów Pomocowych (DPT) MFiPR.
Oceny formalnej dokonują pracownicy DPT weryfikując kompletność i prawidłowość złożenia oferty. Na tym etapie sprawdzeniu podlega spełnienie przez ofertę następujących warunków formalnych:
- terminowość złożenia;
- prawidłowość formy złożenia i zastosowanego formularza;
- kompletność oferty, w tym dołączenie wymaganych załączników, tj:
- formularza oferty;
- kalkulacji kosztów w pliku opatrzonym podpisem oraz w wersji edytowalnej;
- odpis/wypis/wydruk z właściwego rejestru – zgodnie z zasadą wskazaną w pkt V.6 Ogłoszenia;
- dokument/y potwierdzający upoważnienia do działania w imieniu oferenta – zgodnie z zasadami wskazanymi w pkt V.7 Ogłoszenia;
- kopii statutu oferenta – zgodnie z zasadą wskazaną w pkt V.9 Ogłoszenia;
- posiadanie statusu organizacji pozarządowej albo podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
- prowadzenie działalności statutowej w obszarze działalności wspomagającej rozwój gospodarczy;
- podpisanie przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta.
Braki w zakresie pkt. 3 lit. b – e mogą zostać uzupełnione w ciągu 3 dni roboczych liczonych od dnia następnego po dniu wysłania do oferenta wezwania do uzupełnień. Wezwania do uzupełnień będą kierowane:
- w przypadku złożenia oferty w sposób określony w pkt V.1 a - na adres skrytki na platformie ePUAP, z której wysłano ofertę;
- w przypadku złożenia oferty w sposób określony w pkt V.1 b i c: na adres e-mail wskazany w ofercie w części II Dane oferenta/ów: „Dane osoby upoważnionej do składania wyjaśnień dotyczących oferty”. Prosimy o staranne wypełnienie oferty w tym zakresie i regularne sprawdzanie skrzynki pod wskazanym adresem e-mail. Wezwanie do uzupełnienia danego braku będzie wysyłane jednokrotnie. Nieuzupełnienie wskazanych braków w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie oferty bez dalszej oceny.
Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie będą kierowane do oceny merytorycznej.
2. Ocena merytoryczna
Oceny merytorycznej dokonuje Komisja konkursowa powołana w drodze zarządzenia przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zgodnie z art. 15 ust. 2a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Komisja konkursowa przeprowadzi ocenę merytoryczną ofert poprzez przyznanie odpowiedniej liczby punktów na podstawie następujących kryteriów:
p. |
Kryteria oceny merytorycznej |
Skala ocen |
1. |
Ocena wartości merytorycznej oferty (0-20 pkt): |
|
trafność zaproponowanych działań w ofercie w odniesieniu do wskazanych celów zadania publicznego dla ukraińskich start-upów |
0-4 pkt |
|
innowacyjność oraz atrakcyjność form realizacji zadania publicznego |
0-8 pkt |
|
spójność zaplanowanych działań z terminami realizacji zadania publicznego |
0-2 pkt |
|
zakładane rezultaty realizacji zadania publicznego |
0-6 pkt |
|
2. |
Ocena możliwości realizacji zadania publicznego (0-16 pkt): |
|
możliwości kadrowe i organizacyjne oferenta (w tym liczba i doświadczenie zespołu projektowego, sposób zarządzania projektem przez oferenta) |
0-4 pkt |
|
wcześniejsza działalność oferenta, w szczególności w zakresie realizacji działań na rzecz ukraińskich przedsiębiorców w fazie start-up |
0-12 pkt |
|
3. |
Ocena kalkulacji kosztów (0-8 pkt) |
|
przejrzystość i spójność przewidywanych kosztów realizacji zadania z planowanymi działaniami |
0-2 pkt |
|
realność kosztów: zasadność uwzględnienia poszczególnych pozycji w kosztorysie |
0-2 pkt |
|
|
realność kosztów: uzasadnienie wysokości poszczególnych pozycji w kosztorysie |
0-2 pkt |
|
wkład własny (rzeczowy lub osobowy), w tym w szczególności dysponowanie odpowiednimi zasobami materialnymi adekwatnymi do realizacji zadania oraz świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków |
0-2 pkt |
Suma punktów |
0-44 pkt |
Komisja konkursowa oceni każdą złożoną ofertę poprzez przyznanie punktacji w odniesieniu do każdego kryterium oceny. Oferta może uzyskać maksymalnie 44 pkt. Po dokonaniu oceny ofert Komisja konkursowa sporządzi listę rankingową. Oferta, która uzyska największą liczbę punktów, zostanie zarekomendowana Ministrowi Funduszy i Polityki Regionalnej do zlecenia realizacji zadania publicznego.
Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone nie później niż do dnia 9 października 2024 r.:
- w Biuletynie Informacji Publicznej;
- na stronie internetowej MFiPR;
- w siedzibie MFiPR w miejscu przeznaczonym na zamieszczanie ogłoszeń.
Procedura konkursowa nie przewiduje możliwości wnoszenia odwołań.
W terminie do 30 dni od dnia ogłoszenia wyników otwartego konkursu oferenci mogą składać wnioski o uzasadnienie wyboru albo odrzucenia oferty.
Otwarty konkurs ofert podlega unieważnieniu, jeżeli:
- nie zostanie złożona żadna oferta;
- MFiPR nie otrzyma finansowania na realizację projektu ze środków MSZ;
- żadna ze złożonych ofert nie uzyska co najmniej 20 pkt w ramach oceny merytorycznej.
- Zawarcie umowy
Umowa z wyłonioną w drodze konkursu organizacją pozarządową lub podmiotem wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zostanie zawarta niezwłocznie po ogłoszeniu wyników tego konkursu, o ile oferent dostarczy wszystkie dokumenty niezbędne do jej zawarcia.
Umowa zostanie zawarta przy wykorzystaniu wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań. Minister zastrzega prawo do zmiany wzoru umowy.
Załącznikami do umowy będą oferta i formularz kalkulacji kosztów (adekwatny do przyznanej kwoty dotacji).
W przypadku przyznania kwoty mniejszej niż wnioskowana, oferent zobowiązany jest do złożenia skorygowanej oferty oraz formularza kalkulacji kosztów (uwzględniającej wysokość przyznanych środków) na realizację zadania publicznego.
- Zrealizowane przez MFiPR w 2023 i 2024 r. zadania publiczne tego samego rodzaju
W latach 2021-2023 r. MFiPR realizował zadanie publicznego tego samego rodzaju.
W 2023 roku na kwotę: 680 260,00 zł.
W 2024 roku do czasu ogłoszenia niniejszego konkursu MFiPR nie realizował zadania publicznego tego samego rodzaju.
Zadanie publiczne realizowane na podstawie umowy na realizację zadania publicznego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 i 6 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przez Fundację Fundusz Współpracy w latach 2021-2023 stanowiło część projektu MFiPR na rzecz Ukrainy pt. „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności ukraińskich regionów” realizowanego ze środków polskiej pomocy rozwojowej MSZ. Głównym celem zadania publicznego było wzmocnienie polsko – ukraińskiej współpracy gospodarczej, poprzez zainicjowanie, pogłębienie i umożliwienie nawiązania relacji biznesowych pomiędzy przedstawicielami polskiego środowiska wsparcia innowacji a ukraińskimi zespołami projektowymi rozwijającymi innowacyjne projekty biznesowo-technologiczne.
Załączniki:
- Opis konkursu dla ukraińskich start-upów
- Formularz oferty
- Formularz kalkulacji kosztów
- Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych
Materiały
Zal1_Opis_programu_dla_ukrainskich_startupow_2024Zal1_Opis_programu_dla_ukrainskich_startupow_2024.docx 0.06MB Zal2_Formularz_oferty_konkurs_MFiPR_Ukraina_do_edycji
Zal2_Formularz_oferty_konkurs_MFiPR_Ukraina_do_edycji.docx 0.07MB Zal3_Formularz_kalkulacji_kosztów_
Zal3_Formularz_kalkulacji_kosztów_.xlsx 0.04MB zał4_Klauzula_składanie_ofert_RODO_Pomoc_Rozwojowa
zał4_Klauzula_składanie_ofert_RODO_Pomoc_Rozwojowa.docx 0.03MB
- Pierwsza publikacja:
- 13.08.2024 09:14 Norbert Guliński
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Tatiana Beck-Sadowska
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up” | 3.0 | 13.08.2024 09:33 Norbert Guliński |
Konkurs na realizację zadania publicznego „Wsparcie dla ukraińskich mikro i MSP, w szczególności dla firm będących w fazie start-up” | 2.0 | 13.08.2024 09:16 Norbert Guliński |
Ogłoszenie o konkursie na realizację zadania publicznego wraz z załącznikami | 1.0 | 13.08.2024 09:14 Norbert Guliński |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP