Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni
Katalog case studies w kreowaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości szkolnictwa wyższego
Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni przygotowała piątą, coroczną edycję Katalogu, w której szkoły wyższe dzielą się doświadczeniami w realizacji zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
W Katalogu zgromadzono 34 studia przypadku z 34 uczelni o zróżnicowanych profilach. Dotyczą one pięciu obszarów: Partnerstwo na rzecz celów; Wartości – równość, różnorodność, tolerancja i szacunek, Partycypacja społeczna – niepełnosprawność, aktywizacja społeczna, zdrowie psychiczne, Edukacja przyszłości oraz Troska o środowisko przyrodnicze. Publikację wzbogacają artykuły eksperckie podsumowujące doświadczenia w każdym z powyższych tematów.
Prezentowana publikacja wskazuje, że uczelnie aktywnie i odpowiedzialnie kształtują otoczenie. Uczelnie realizują inicjatywy oddziałujące na interesariuszy wewnętrznych, jak i na społeczności w każdym regionie Polski. Dzieje się tak często dzięki partnerstwom, o których jest mowa w jednym z rozdziałów niniejszej publikacji. Podkreślono w nim, iż „skuteczna współpraca jest kluczowa dla osiągnięcia synergii, innowacji oraz zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym, regionalnym i globalnym”.
Publikacja jest dostępna w sekcji „Materiały” na dole strony.
Przewodnik po legislacji ESG
„Przewodnik po legislacji ESG” to publikacja, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Kampanię 17 Celów, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Grupę Roboczą ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, która była inicjatorem projektu.
Celem przewodnika jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w procesie zrównoważonej transformacji i efektywnego wdrażania legislacji w obszarze ESG. Publikacja mapuje 41 kluczowych aktów prawnych Unii Europejskiej w obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym, które mają wpływ na prowadzenie działalności biznesowej w Polsce.
Dzięki przejrzystym informacjom i schematom (mapa, oś czasu), Czytelnicy i Czytelniczki mogą łatwo zidentyfikować branże, które są głównymi adresatami danych regulacji, poznać datę wejścia w życie przepisów i ich główne założenia. W Przewodniku zamieszczono również linki przekierowujące do źródłowych materiałów.
Publikacja jest dostępna w sekcji „Materiały” na dole strony.
Webinarium na temat należytej staranności w odpowiedzialnym prowadzeniu działalności biznesowej
W dniu 27 maja 2024 r. odbyło się webinarium na temat należytej staranności zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium na kanale YT SGH .
Program i prezentacja z webinarium są dostępne w sekcji Materiały na dole strony.
Należyta staranność jest procesem, który przedsiębiorstwa powinny przeprowadzać w celu identyfikacji faktycznych i potencjalnych negatywnych skutków, jakie mogą powstawać w wyniku prowadzonej przez przedsiębiorstwa działalności, zapobiegania takim negatywnym skutkom oraz ich łagodzenia.
Faktyczne i potencjalne negatywne skutki związane z działalnością przedsiębiorstw, ich produktami lub usługami powinny być analizowane zarówno w odniesieniu do działalności własnej przedsiębiorstwa, jak i w relacjach biznesowych. Szczególne znaczenie w procesie należytej staranności ma priorytetyzacja ryzyk oraz uwzględnienie istotnego zaangażowania interesariuszy.
Podczas webinarium z udziałem ekspertów z MFiPR, EY oraz SGH rozmawiano o międzynarodowych standardach oraz regulacjach w zakresie należytej staranności, wyzwaniach związanych z należytą starannością w praktyce biznesowej, a także o tym, jak należyta staranność może wspierać przedsiębiorstwa w wypełnianiu obowiązków wynikających z nowych regulacji UE.
Katalog dobrych praktyk uczelni w obszarach ESG
Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni przygotowała czwartą, coroczną edycję Katalogu Dobrych Praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Dobre praktyki realizowane przez uczelnie w 2022 r. przypisano w Katalogu do obszarów zrównoważonego rozwoju, tzw. ESG: obszaru środowiska naturalnego (environmental, E), społecznego (social, S) oraz ładu organizacyjnego (governance, G).
Niniejsza publikacja to zbiór 146 praktyk z 53 uczelni, które stanowią wyraz zaangażowania społeczności akademickiej w kwestie społecznej odpowiedzialności i praw człowieka. Najwięcej praktyk dotyczyło kategorii drugiej – wpływu społecznego.
W Katalogu za 2022 r. po raz pierwszy podjęto także temat ewaluacji praktyk realizowanych w ubiegłych latach aby ocenić, które praktyki miały największy wpływ na społeczeństwo i środowisko. Ewaluacja wskazuje, że uczelnie podejmują aktywności w wielu dziedzinach, związanych często z profilem ich działalności. Są to zarówno praktyki podejmowane samodzielnie przez uczelnie, jak i realizowane w ramach partnerstw międzysektorowych, zwiększających synergię działań.
Katalog jest dostępny w sekcji "Materiały" na dole strony.
Webinarium pt. "Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności"
W dniu 25 maja 2023 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni zapraszają przedstawicieli środowiska akademickiego oraz wszystkich zainteresowanych na webinarium, podczas którego przedstawimy wyniki projektu badawczego grupy roboczej "Dobre praktyki uczelni zagranicznych w zakresie społecznej odpowiedzialności" oraz będziemy rozmawiać na temat uczestnictwa polskich szkół wyższych w międzynarodowych rankingach uczelni dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube oraz Facebooku Ministerstwa.
Program webinarium jest dostępny w sekcji „Materiały” na dole strony.
Społeczna odpowiedzialność polskich uczelni oczami interesariuszy wewnętrznych"
Webinarium pt. "Społeczna odpowiedzialność polskich uczelni oczami interesariuszy wewnętrznych"
Dnia 21 marca 2023 r. odbyło się webinarium online pt. „Społeczna odpowiedzialność polskich uczelni oczami interesariuszy wewnętrznych” zorganizowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni.
Webinarium było okazją do inauguracji raportu prezentującego wyniki badania Diagnoza realizacji społecznej odpowiedzialności uczelni, a także do zapoznania się z głosem interesariuszy uczelni na temat wyzwań, przed jakimi stoją polskie szkoły wyższe w zakresie realizacji idei społecznej odpowiedzialności.
Nagranie z transmisji wydarzenia można obejrzeć na kanale YouTube oraz Facebooku Ministerstwa.
Program webinarium oraz raport z badania Diagnoza realizacji społecznej odpowiedzialności uczelni dostępne są w sekcji „Materiały” na dole strony.
Konferencja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
2 czerwca 2022 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyła się konferencja pod hasłem „Doświadczenia, praktyki i wyzwania społecznej odpowiedzialności uczelni”.
Podczas konferencji przypomniano historię Deklaracji SOU, przedstawiono efekty działania Grupy roboczej ds. SOU oraz zaprezentowano przykłady wdrażania zasad SOU zebrane w trzech katalogach dobrych praktyk publikowanych przez MFiPR od 2019 r. Swoją premierę miał również Katalog Dobrych Praktyk Uczelni za rok 2021 (do pobrania poniżej w sekcji "Materiały").
Podczas konferencji rektorzy i przedstawiciele 77 uczelni z całej Polski złożyli podpisy pod Deklaracją Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, co sprawia, że obecnie sygnatariuszami Deklaracji SOU jest 160 uczelni.
Nagrania z konferencji są dostepne na kanale YouTube MFiPR oraz na Facebooku MFiPR.
Program konferencji oraz pełna lista Sygnatariuszy Deklaracji SOU do pobrania poniżej w sekcji "Materiały".
Zachęcamy do obejrzenia animacji w sekcji "Wideo" poniżej, prezentującej zasady Deklaracji SOU oraz katalogi za lata 2019 - 2020 - 2021, w których zebrano łącznie 450 dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni.
Webinarium pt. "Organizacja działalności uczelni zgodnie z zasadami Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni"
W dniu 24 maja 2022 r. odbyło się webinaium online zorganizowane przez Grupę roboczą ds. społecznej odpowiedzialności uczelni poświęcone dyskusji i wymianie doświadczeń na temat organizacji działalności uczelni zgodnie z zasadami Deklaracji SOU.
Nagranie z wydarzenia dostępne jest na kanale YouTube oraz Facebooku Ministerstwa. Można dowiedzieć się:
- jak mogą funkcjonować uczelnie zgodnie z zasadami Deklaracji SOU
- jaką rolę odgrywają Pełnomocnicy Rektorów ds. SOU
- jak można ocenić poziom realizacji wdrażania zasad SOU – zgodnie z metodyką projektu badawczego grupy roboczej.
Program webinarium dostępny jest w sekcji „Materiały” na dole strony.
Webinarium pt. "Aktualne trendy w rozwoju standardów odpowiedzialnego biznesu"
Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni zorganizowała dnia 12 maja 2022 r. webinarium online poświęcone tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu, zapraszając środowisko akademickie, przedstawicieli biznesu i wszystkich zainteresowanych.
Standardy odpowiedzialnego biznesu oraz planowane regulacje, o których rozmawiano w trakcie webinarium, pomogą w kształtowaniu relacji uczelni z ważnym interesariuszem, jakim jest biznes. Wiedza o aktualnych trendach społecznej odpowiedzialności biznesu to również ważny element edukacji i kształtowania liderów zmian na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Nagrania z webinarium dostępne są na kanale YouTube lub Facebooku Ministerstwa. Można dowiedzieć się:
- jak dziś rozumiana jest społeczna odpowiedzialność biznesu
- jakie są najnowsze i planowane zmiany regulacyjne, w tym dotyczące raportowania przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju
- w jaki sposób działalność Krajowego Punktu Kontaktowego OECD przyczynia się do wzmacniania odpowiedzialnych praktyk polskiego biznesu
Program webinarium dostępny jest w sekcji "Materiały" na dole strony.
Zero waste – najlepsze praktyki polskich uczelni w zakresie ochrony środowiska
W dniu 14 grudnia 2021 r. Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni zorganizowała webinarium online, podczas którego zaprezentowane zostały doświadczenia polskich uczelni w zakresie ochrony środowiska.
Wdrażane praktyki „zero waste”, wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, przyczyniają się do realizacji przez szkoły wyższe Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz stanowią praktyczną implementację Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Nagranie z webinarium można obejrzeć na platformie YouTube i na kanale Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Program wydarzenia oraz prezentacja wyświetlana podczas webinarium dostępne są do pobrania w sekcji „Materiały” na dole strony.
Upowszechnianie wiedzy nt. zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju
8 listopada 2021 r., w trakcie szczytu klimatycznego w Glasgow – COP 26, Grupa robocza ds. społecznej odpowiedzialności uczelni włączyła się w upowszechnianie informacji o źródłach wiedzy na temat zmian klimatycznych zwracając uwagę, jak ważny jest wzrost świadomości społecznej dla przeciwdziałania negatywnym skutkom dla środowiska naturalnego.
Nagranie z webinarium poświęconego tematyce zmian klimatycznych oraz roli edukacji w upowszechnianiu wiedzy o zmianach klimatu i promowaniu postaw przyczyniających się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju można obejrzeć na platformie YouTube i na kanale Facebook Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Program wydarzenia dostępny jest do pobrania w sekcji „Materiały” na dole strony.
Katalog dobrych praktyk SOU 2021
Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni już po raz trzeci przygotowała Katalog Dobrych Praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Najnowszy Katalog poświęcony jest problematyce wartości akademickich, w tym kształtowaniu postaw etycznych i zaangażowania społecznego oraz przeciwdziałaniu przejawom dyskryminacji w wymiarze wewnętrznym uczelni.
Uczelnie zgłosiły praktyki w następujących kategoriach:
Kategoria 1: Infrastruktura etyczna i działania sprzyjające realizacji wartości akademickich
Kategoria 2: Zaangażowanie społeczności akademickiej
Kategoria 3: Zarządzanie różnorodnością i przeciwdziałanie dyskryminacji
Kategoria 4: Etyka w badaniach naukowych
Kategoria 5: Inne
Inaguracja Katalogu nastąpiła podczas Konferencji Społecznej Odpowiedzialności Uczeni 2 czerwca 2022 r. Katalog jest dostępny w sekcji "Materiały" poniżej.
Narzędzie do samooceny realizacji zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni opracowała projekt narzędzia dla uczelni do samooceny realizacji zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Narzędzie służyć ma sygnatariuszom Deklaracji SOU wsparciem w procesie realizacji jej zasad oraz ewaluacji podejmowanych, w tym zakresie, działań. Do każdej z zasad Deklaracji przypisano pytania/mierniki dzięki, którym uczelnia może ocenić czy podejmuje właściwe działania aby realizować dany obszar społecznej odpowiedzialności.
W opinii Grupy roboczej, pierwszy etap sprawozdawczości uczelni w zakresie wypełniania zasad Deklaracji powinna mieć charakter dobrowolny. Narzędzie może pomóc w przygotowaniu Raportu. W Raporcie powinny znaleźć się informacje na temat działań jakie uczelnia podjęła w zakresie DSOU od momentu podpisania Deklaracji. Raport powinien być dostępny dla wszystkich interesariuszy np. poprzez umieszczenie na stronie internetowej uczelni.
Do każdej zasady Deklaracji SOU zostały przypisane kierunkowe propozycje istotnych informacji, które powinny znaleźć się w Raporcie i być oznakowane w sposób formalny (np. przytoczenie nazwy dokumentu). Niezależnie od tych informacji dopuszcza się swobodę prezentacji wszelkich innych treści, które dana uczelnia uważa za istotne.
9 marca 2021 r. odbyło się webinarium podczas którego dyskutowano projekt narzędzia samooceny.
Webinarium „Społeczna odpowiedzialność uczelni po pandemii COVID-19”
20 listopada 2020 r. Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zorganizowała webinarium "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni po pandemii COVID-19".
Webinarium poświęcone było roli społecznej odpowiedzialności uczelni w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 oraz obszarów wsparcia interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych uczelni w aktualnych warunkach izolacji społecznej. Członkowie Grupy roboczej i zaproszeni goście przedstawili możliwe scenariusze rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności uczelni w wyniku bieżących doświadczeń związanych z zarządzaniem uczelnią w warunkach Pandemii i zapewnienia efektywnej realizacji działań edukacyjnych i naukowych.
Webinarium było okazją do dyskusji nad dalszym projektowaniem misji polskich uczelni w odpowiedzi na bieżące oczekiwania społeczno-gospodarcze, ale również kierunków polityki publicznej w zakresie rozwoju szkolnictwa wyższego.
Webinarium "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni a pandemia koronawirusa"
30 czerwca 2020 r. Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni zorganizowała webinarium "Społeczna Odpowiedzialność Uczelni a Pandemia koronawirusa". Webinarium poświęcone było dyskusji nad inicjatywami podejmowanymi przez uczelnie w aktualnej sytuacji związanej z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Celem pierwszego spotkania z cyklu spotkań było:
- umożliwienie podzielenia się doświadczeniami z działań uczelni ukierunkowanych na walkę z COVID-19,
- stworzenie przestrzeni do nawiązania i zacieśnienia współpracy pomiędzy ekspertami do spraw społecznej odpowiedzialności uczelni,
- zainteresowanie przedstawicieli środowiska akademickiego działalnością Grupy roboczej ds. SOU,
- upowszechnienie zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Nagranie z webinarium jest dostępne poniżej, w sekcji video.
16-17 kwietnia 2019 r. odbył się Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki – Nauka dla Ciebie w Krakowie. Druga cześć Kongresu miała charakter konferencyjny, na którym zostały zaprezentowane dobre praktyki uczelni w zakresie społecznej odpowiedzialności – rozszerzenie listy sygnatariuszy Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni.
Grupa robocza ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Pracami Grupy roboczej kieruje Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. SGH, dr hab. Piotr Wachowiak.
Grupa robocza ds. SOU opracowała definicję społecznej odpowiedzialności uczelni:
Społeczna odpowiedzialność uczelni – to strategiczne i systemowe podejście do zarządzania uczelnią, budowania współpracy i dialogu z interesariuszami, które przyczynia się do: zrównoważonego rozwoju, kształtowania wartości i postaw społeczeństwa obywatelskiego, wspierania wartości akademickich i tworzenia nowych idei, podtrzymania oraz rozwoju kompetencji naukowych i dydaktycznych mających wpływ na efektywność działalności i innowacyjności.
Grupa robocza ds. SOU wypracowała podręcznik dla środowiska akademickiego, w którym znajdziecie Państwo zarówno wskazówki, jak budować strategię uczelni w obszarach społecznej odpowiedzialności oraz jak prowadzić dialog z interesariuszami. Podręcznik do pobrania w sekcji "Materiały" u dołu strony.
Od 2019 r. Grupa robocza ds. SOU publikuje także katalogi dobrych praktyk uczelni w tym zakresie - również do pobrania w sekcji "Materiały" u dołu strony.
Do prac w Grupie roboczej ds. SOU można dołączyć na każdym etapie realizowanych działań poprzez wysłanie wiadomości na adres: jacqueline.kacprzak@mfipr.gov.pl
Zapraszamy także do dzielenia się doświadczeniami z procesu wdrażania społecznej odpowiedzialności w Państwa uczelniach: sou@mfipr.gov.pl
Materiały
Przewodnik po legislacji ESGPrzewodnik_po_legislacji_ESG.pdf 8.42MB Przewodnik po legislacji ESG_Infografika MAPA LEGISLACJI
Przewodnik_legislacji_ESG_Infografika_MAPA_LEGISLACJI.pdf 0.38MB Przewodnik po legislacji ESG_Inforgrafika OŚ CZASU
Przewodnik_legislacji_ESG_Infografika_OŚ_CZASU.pdf 0.24MB Katalog case studies w kreowaniu rozwiązań dla zrównoważonej przyszłości szkolnictwa wyższego
Katalog_case_studies_interaktywny.pdf 2.77MB Program webinarium w dniu 27 maja 2024 r.
Webinarium_GR_SOU_nt_Nalezytej_staranności_27_maja_2024_Agenda.pdf 0.14MB Prezentacja z webinarium nt. należytej staranności w dn. 27 maja 2024 r.
Prezentacja_z_webinarium_nt_należytej_staranności_27_05_2024.pdf 2.80MB Katalog dobrych praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2022
Katalog_Dobrych_Praktyk_Uczelni_w_obszarach_ESG.pdf 3.77MB Program webinarium w dniu 25 maja 2023 r.
Webinarium_GR_SOU_25052023_Agenda.doc 0.10MB Raport Diagnoza realizacji społecznej odpowiedzialności uczelni
Raport_Diagnoza_realizacji_społecznej_odpowiedzialności_uczelni.pdf 6.15MB Program webinarium w dniu 21 marca 2023 r.
Webinarium_GR_SOU_21_03_2023_Agenda.pdf 0.13MB Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni - 2022
Deklaracja_Spolecznej_Odpowiedzialnosci_Uczelni_2022.jpg 0.63MB Declaration of University Social Responsibility-2022
Declaration_of_University_Social_Responsibility_2022.jpg 0.63MB Syganatariusze Deklaracji SOU w latach 2017-2019-2022
Sygnatariusze_Deklaracji_SOU_2017-2019-2022_aktualizacja_21_05_2024.pdf 0.43MB Katalog dobrych praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2021
Katalog_dobrych_praktyk_Społecznej_Odpowiedzialności_Uczelni_2021.pdf 4.75MB Konferencja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2 czerwca 2022 - Program
Konferencja_SOU_2_czerwca_2022_Program-grafika.pdf 0.18MB Program webinarium w dniu 24 maja 2022 r.
Webinarium_GR_SOU_nt_Organizacji_działalności_uczelni_24_05_2022_Agenda.pdf 0.14MB Program webinarium w dniu 12 maja 2022 r.
Webinarium_nt_Aktualnych_trendow_odpow_biznesu_12_05_2022_Agenda.pdf 0.18MB Program webinarium 14 grudnia 2021 r.
Webinarium_zero_waste_14_12_2021_Agenda.pdf 0.86MB Prezentacja z webinarium w dniu 14 grudnia 2021 r.
Prezentacja_Webinarium_Zero_Waste_14_12_2021.pdf 5.98MB Program webinarium w dniu 8 listopada
Webinarium_nt_zmian_klimatycznych_8_11_2021_Agenda.pdf 0.54MB Katalog dobrych praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2020
Katalog_dobrych_praktyk_Społecznej_Odpowiedzialności_Uczelni_2020.pdf 4.33MB Publikcja "Społeczna odpowiedzialność znaczenie dla uczelni i sposoby wdrażania"
SOU_publ_webb_20-09.pdf 2.76MB Katalog dobrych praktyk Społecznej Odpowiedzialności Uczelni 2019
Katalog_dobrych_praktyk_Społecznej_Odpowiedzialności_Uczelni_2019.pdf 9.28MB Program konferencji_Raport wdrażania Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, jako narzędzie do samooceny_9.03.2021
Program_konferencji_Raport_wdrażania_Deklaracji_Społecznej_Odpowiedzialności_Uczelni,_jako_narzędzie_do_samooceny_9032021.pdf 0.57MB
Wideo
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.11.2024 16:25 Norbert Guliński
- Pierwsza publikacja:
- 17.04.2019 13:33 Emilia Chmiel