Mobilność, rewitalizacja i jakość powietrza – podsumowanie prac sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast
25.10.2019
W dniach 21-23 października 2019 r. w Kazimierzu Dolnym podsumowaliśmy projekt Partnerska Inicjatywa Miast (PIM), będący jednym z elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dzięki, trwającej od 2017 r., współpracy przedstawicieli miast oraz związków i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego (JST)oraz ekspertów z naszego ministerstwa, powstały Miejskie Inicjatywy Działania (MID) oraz Plany Ulepszeń (PU).
Miejskie Inicjatywy Działania oraz Plany Ulepszeń powstały w ramach działania trzech sieci tematycznych - jakość powietrza, mobilność miejska i rewitalizacja. Daniel Baliński, zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju MIiR, podziękował miastom za zaangażowanie w projekt oraz poinformował uczestników o dalszych planach MIiR kontynuacji PIM i szerzej polityki miejskiej. Jak podkreślił, MID służą rozwiązywaniu problemów w miastach, a PU opracowane dla każdej z sieci zawierają zalecenia dla polityk krajowych.
Uczestnicy spotkania w Kazimierzu Dolnym mieli m.in. okazję poznać ciekawe rozwiązania MID z Ostródy, Nowej Rudy i Wadowic oraz do podsumowania całego projektu PIM i przedyskutowania jego kształtu w przyszłości.
Odbyły się również 3 warsztaty:
- Dalsze wsparcie we wdrażaniu wypracowanych MID –zebrani rozmawiali o możliwości wsparcia przez MIiR realizacji pomysłów i projektów opracowanych w Miejskich Inicjatywach Działania. Przedstawiciele miast zdecydowanie poparli taki pomysł i widzą potrzebę realizacji MID.
- Wnioski dla nowej edycji PIM – uczestnicy określili mocne i słabe strony pilotażu PIM. Wskazali propozycję ulepszenia funkcjonowania sieci, np. poprzez większe wsparcie eksperckie przy organizacji prac i prowadzenia lokalnego partnerstwa, czy wprowadzenie rozwiązań gwarantujących większe zaangażowanie władz w realizację inicjatyw/działań wypracowywanych w ramach prac siec.
- Polityka miejska w moim mieście – sukcesy i porażki we wdrażaniu – przedstawiciele miast wymienili doświadczenia z realizacji polityki rozwojowej w swoich urzędach, także w kontekście nowych celów polityki spójności po 2010 r. Uczestnicy wskazywali na pozytywne zmiany zachodzące w samorządach takie jak: odchodzenie od sektorowego traktowania problemu przez struktury urzędów miejskich, lepsze rozumienie potrzeby podejmowania wspólnych działań z innymi samorządami, czy poznawanie korzyści z partycypacji społecznej przez obie angażujące się strony, uczenie się zasad prowadzenia dialogu.
Prezentacje ze spotkania do pobrania
Materiały
Nowa RudaMID_Nowa_Ruda.pdf 0.59MB Ostróda
MID_Ostroda.pdf 1.55MB Wadowice
MID_Wadowice.pdf 0.44MB Warsztaty
PIM_raport_prezentacja_warsztat.pdf 1.51MB