Stan środowiska w Europie
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska zadania dotyczące udziału w międzynarodowej wymianie informacji o stanie środowiska obejmują koordynację współpracy z Europejską Agencją Środowiska (EEA) w ramach Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, w departamencie właściwym do spraw Państwowego Monitoringu Środowiska, ulokowany jest Krajowy Punkt Kontaktowy ds. współpracy z EEA w ramach EIONET, który prowadzi współpracę z EEA, koordynuje działania na poziomie kraju i jednocześnie odpowiada za kontakty z EEA. Współpraca z EEA w ramach EIONET realizowana jest od lat 90-ych, zgodnie z ustanawiającym EEA i EIONET Rozporządzeniem Rady (EWG) 1210/90, wprowadzonym w życie w 1993 r., zastąpionym wersją ujednoliconą - Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 401/2009 z dnia 23 kwietnia 2009 r.
Zadanie współpracy z EEA obejmuje zatem nie tylko udział we współpracy z EEA w zakresie odnoszącym się do danych i informacji wytwarzanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska czy działalności Inspekcji, ale koordynację całej współpracy Polski z EEA, zgodnie z zakresem prac EEA i EIONET. Celem współpracy jest bezpośredni wkład Polski, jako państwa członkowskiego EEA, we „wspieranie zrównoważonego rozwoju i pomoc w osiągnięciu znaczącej i widocznej poprawy stanu środowiska w Europie poprzez dostarczenie decydentom i społeczeństwu aktualnych, odpowiednich, rzetelnych i wiarygodnych
informacji”, jak opisuje swoje główne zadania EEA.
Produkty EEA, obejmujące różnego rodzaju dane, wskaźniki, opracowania-oceny i usługi nie powstałyby bez wkładu krajów członkowskich. Działania realizowane przez GIOŚ dostarczają kluczowej wiedzy współtworzącej obraz i prognozy stanu środowiska w Europie i jakości życia jej mieszkańców, w tym oddziałujących na środowisko presji i wpływu środowiska na człowieka.
Więcej informacji tutaj.