Eurobarometr 2022 - Raport EFSA na temat bezpieczeństwa żywności w UE
13.01.2023
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował wyniki sondażu dotyczącego bezpieczeństwa żywności w UE. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w okresie od 21 marca do 20 kwietnia 2022 r. w oparciu o informacje zebrane podczas indywidualnych rozmów z 27 000 osób w całej UE. Niniejszy przegląd opinii obywateli UE opublikowano w 20. rocznicę powołania Urzędu. Od 2002 roku EFSA zapewnia doradztwo naukowe, które stanowi podstawę europejskiego systemu bezpieczeństwa w całym łańcuchu żywnościowym.
Misją EFSA jest przyczynianie się do ochrony życia i zdrowia ludzi, z uwzględnieniem zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin i środowiska. Urząd w przyjętej Strategii do 2027 r. określił wizję bezpiecznej żywności i zrównoważonych systemów żywnościowych, niezależnego i wiarygodnego doradztwa naukowego oraz realizacji zadań dotyczących oceny ryzyka, jak i informowania o ryzyku. Ponadto, EFSA zobowiązał się do przyjęcia "podejścia ukierunkowanego przede wszystkim na odbiorców", które ma na celu wykorzystywanie spostrzeżeń z badań społecznych oraz analizowanie doświadczeń indywidualnych użytkowników w zakresie narzędzi komunikacyjnych. Badanie odzwierciedla zmieniający się obraz tego, w jaki sposób Europejczycy wybierają żywność, jaka jest ich świadomość oraz obawy dotyczące żywienia, komu ufają, jeśli chodzi o informacje dotyczące bezpieczeństwa produktów żywnościowych. Niewątpliwie w ostatnim czasie na nasze wybory żywieniowe wpłynęła przede wszystkim globalna pandemia i wybuch wojny w Europie.
Wybrane wyniki raportu
- Ponad połowa (54%) Europejczyków robiąc zakupy żywnościowe kieruje się ceną, w drugiej kolejności (51%) Europejczycy koncentrują się na smaku i jakości.
- Blisko połowa respondentów (46%) uważa, że ważne jest również bezpieczeństwo żywności, a 41% obywateli UE twierdzi, że kupowane przez nich produkty są bezpieczne dla zdrowia.
- Ponad jedna trzecia Europejczyków ma bardzo wysoki (21%) lub wysoki (17%) poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności, tzn. słyszeli o 10 lub więcej z 15 badanych tematów.
- Najprawdopodobniej słyszeli o dodatkach do żywności lub napojów (70%), pozostałościach pestycydów w żywności (65%), pozostałościach antybiotyków, hormonów lub sterydów w mięsie (63%) lub chorobach występujących u zwierząt (60%).
- Pozostałości pestycydów w żywności (40%) oraz pozostałości antybiotyków, hormonów lub sterydów w mięsie (39%) znajdują się na szczycie listy obaw Europejczyków związanych z bezpieczeństwem żywności. Mniej osób martwiło się chorobami roślin (11%), wykorzystaniem nowych biotechnologii w produkcji żywności (8%) oraz nanotechnologią stosowaną w produkcji żywności (5%).
- Około 6 na 10 (61%) badanych, wskazuje telewizję, oglądaną w odbiorniku telewizyjnym lub przez internet, jako jedno z głównych źródeł informacji o zagrożeniach związanych z żywnością, a następnie rodzinę, przyjaciół, sąsiadów lub kolegów (44%) oraz wyszukiwarki internetowe (37%), przy czym występują tu istotne różnice między pokoleniami.
- Ponad 8 na 10 respondentów ufa lekarzom (89%), naukowcom uniwersyteckim, finansowanym ze środków publicznych (82%) i organizacjom konsumenckim (82%) w zakresie informacji o zagrożeniach związanych z żywnością.
- Mniejszość Europejczyków nie zmieniłaby swojego zachowania w przypadku zagrożenia związanego z żywnością (21%). Do najważniejszych powodów należało przygotowywanie żywności w zalecany sposób (45%) oraz przekonanie, że wszystkie produkty spożywcze wiążą się z pewnym ryzykiem i nie sposób ich wszystkich unikać (25%).
Więcej informacji o raporcie można znaleźć na stronie internetowej EFSA.
Materiały
Eurobarometr - infografikaeurobarometr,_BŻ_pl.pdf 0.39MB Raport Food Safety (ang)
Food_safety_in_the_EU_report_final_(2).pdf 9.02MB