W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie oceny ryzyka N-nitrozoamin w żywności

06.04.2023

Jar with feta cheese marinated in oil on table. Pickled food

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował 28 marca 2023 r. opinię naukową dotyczącą zagrożeń dla zdrowia ludzkiego związanych z obecnością N-nitrozoamin w żywności.

N-nitrozoaminy (N-NA) są pochodnymi II-rzędowych dialkilo-, diarylo- lub alkiloaryloamin lub II-rzędowych amin cyklicznych. Długoterminowa ekspozycja na te związki może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwory. N-nitrozoaminy poza działaniem rakotwórczym i mutagennym wykazują także właściwości genotoksyczne i embriotoksyczne. Związki te powstają podczas procesów przetwarzania żywności. Wykryto je w wędlinach, przetworzonych rybach, kakao, piwie i innych napojach alkoholowych. Nitrozoaminy mogą być również obecne w innych produktach żywnościowych, takich jak warzywa, zboża, mleko i produkty mleczne, żywność fermentowana lub marynowana.

EFSA został poproszony o wydanie opinii naukowej na temat zagrożeń dla zdrowia publicznego związanych z obecnością N-nitrozoamin w żywności. Ogółem przebadano 32 związki z tej grupy pod kątem ich obecności w produktach żywnościowych. Ostateczna ocena ryzyka została ograniczona do 10 wybranych rakotwórczych N-nitrozoamin (TCNAs), które identyfikowano w żywności: N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), N-nitrozometyloetyloaminy (NMEA), N-nitrozodietyloaminy (NDEA), N-nitrozodipropyloaminy (NDPA), N-nitrozodibutyloaminy (NDBA), N-nitrozometyloaniliny (NMA), N-nitrozosarkozyny (NSAR), N-nitrozomorfoliny (NMOR), N-nitrozopiperydyny (NPIP) i N-nitrozopirolidyny (NPYR).

W opinii dokonano oceny toksyczności N-NA dla zwierząt i ludzi (ich działania rakotwórczego, genotoksycznego), oszacowano narażenie populacji Unii Europejskiej na N-NA pobrane z dietą oraz oceniono zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikające z tego narażenia. Udokumentowano też ilościowe i jakościowe różnice gatunkowe i tkankowe w procesach metabolizmu N-NA.

Narażenie na rakotwórcze TCNAs występujące w żywności wynosiło od 0 do 208,9 ng/kg masy ciała dziennie we wszystkich analizach, grupach wiekowych i zastosowanych scenariuszach (z pominięciem oraz włączeniem gotowanego, nieprzetworzonego mięsa i ryb). Mięso i produkty mięsne to główna kategoria żywności prowadząca do narażenia na działanie tych związków.

Panel EFSA ds. zanieczyszczeń w łańcuchu żywnościowym (CONTAM) stwierdził, że we wszystkich grupach wiekowych margines narażenia (MOE) na wybrane rakotwórcze nitrozoaminy (TCNAs) w diecie wynosi mniej niż 10 000. Oznacza to potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

Urząd zaleca uzupełnienie wszelkich luk w wiedzy na temat narażenia ludzi na N-NA, pełne scharakteryzowanie ścieżek aktywacji metabolicznej i adduktów DNA powstających w tkankach ludzkich i zwierzęcych, określenie potencjału mutagennego niektórych N-NA obecnych w żywności, przeprowadzenie badań epidemiologicznych dotyczących związku pomiędzy N-NA a nowotworami (uwzględniając czynniki takie jak: stosowanie leków, narażenie zawodowe, palenie), zebranie danych dotyczących N-nitrozoamin w przetworzonej żywności innej niż przetworzone mięso (np. warzywa, zboża, produkty mleczne, żywność fermentowana, marynowane konserwy, produkty gotowane na różne sposoby, z dodatkiem
i bez dodatku azotanów i azotynów).

Szczegółowe informacje

 

{"register":{"columns":[]}}