W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje publiczne EFSA – projekty opinii naukowych dotyczących witaminy A i β-karotenu, żelaza oraz oceny i integracji dowodów z badań epidemiologicznych

01.03.2024

nauka

W pierwszych dniach lutego 2024 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności rozpoczął konsultacje publiczne odnośnie do trzech projektów opinii naukowych:

  • w sprawie górnego tolerowanego poziomu spożycia preformowanej witaminy A i β-karotenu,
  • w sprawie górnego tolerowanego poziomu spożycia żelaza,
  • w sprawie oceny i integracji dowodów z badań epidemiologicznych do wykorzystania w ocenach naukowych EFSA.

Panel EFSA ds. żywienia, nowej żywności  i alergenów pokarmowych (NDA) dokonał szczegółowego przeglądu piśmiennictwa naukowego pod kątem danych na temat niekorzystnych skutków zdrowotnych nadmiernego spożycia witaminy A. Panel proponuje utrzymanie wartości górnego tolerowanego poziomu spożycia dla preformowanej witaminy A na poziomie 3000 μg równoważnika retinolu/dzień dla osób dorosłych. Nie ustalono, czy β-karoten może nasilać toksyczne działanie witaminy A. Spożycie β-karotenu z dietą nie jest związane z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi.

Panel NDA dokonał także szczegółowego przeglądu danych naukowych odnoszących się do dużego poziomu spożycia żelaza i ryzyka wystąpienia chorób przewlekłych, niekorzystnych objawów ze strony układu pokarmowego oraz niekorzystnych skutków suplementacji żelaza w okresie niemowlęcym, u małych dzieci i kobiet w ciąży. Ustalono, że nadmierne spożycie żelaza prowadzi do toksyczności narządowej, nie udało się natomiast ustalić górnego tolerowanego poziomu spożycia.

Opinia naukowa dotycząca oceny i integracji dowodów uzyskanych z badań epidemiologicznych zawiera wprowadzenie merytoryczne do tych badań i ilustruje typowe błędy, które mogą występować w różnych modelach analiz epidemiologicznych. Opisuje także podstawowe pojęcia epidemiologiczne istotne dla oszacowania dowodów.

Uwagi do poszczególnych projektów można zgłaszać kolejno do 22 marca, 1 kwietnia lub 2 kwietnia 2024 r.

Szczegółowe informacje na temat konsultacji oraz zasad publikacji uwag i opinii są dostępne na następujących stronach internetowych Urzędu:

{"register":{"columns":[]}}