Konsultacje publiczne w sprawie projektu raportu naukowego EFSA określającego swoiste zmiany w nerkach istotne dla przeprowadzenia skumulowanej oceny ryzyka
12.09.2023
1 września 2023 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności rozpoczął publiczne konsultacje w sprawie projektu raportu naukowego określającego swoiste zmiany w nerkach istotne dla przeprowadzenia skumulowanej oceny ryzyka (CRA, ang. Cumulative Risk Assessment) związanej z narażeniem na pozostałości pestycydów w diecie.
Przewlekłe lub ostre narażenie konsumentów na pozostałości pestycydów pobierane z dietą powinno być oszacowane zgodnie z procedurami i praktykami unijnymi. Artykuł 32 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni zobowiązuje EFSA do oceny potencjalnych zagrożeń dla zdrowia konsumentów żywności spowodowanych przez te związki. Kompletna ocena powinna uwzględniać zagrożenia wynikające z łącznego narażenia na pozostałości środków ochrony roślin, na przykład poprzez sporządzenie retrospektywnych ocen zagrożenia.
EFSA został poproszony o przeprowadzenie retrospektywnej oceny wpływu pozostałości pestycydów pobranych z dietą na stan różnych struktur w obrębie nerek, istotnej dla CRA. Grupa robocza EFSA zidentyfikowała konkretne zmiany wewnątrz nerek i uznała je za punkt wyjścia do ustanowienia grup skumulowanej oceny (ang. CAGs, cumulative assessment groups). Zakwalifikowanie do danej grupy uzależniono od swoistego wpływu poszczególnych pestycydów na stan nerek. W oparciu o dyskusję w grupie roboczej, a także informacje zwrotne otrzymane w ramach konsultacji publicznych zidentyfikowano konkretne efekty działania pestycydów na nerki, zdefiniowano wskaźniki jakimi się one manifestują, jak również określono inne pomocnicze punkty końcowe stanowiące podstawę do opracowania kryteriów użytecznych w przypisywaniu substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin do poszczególnych grup.
EFSA rekomenduje dalsze badania sekwencji zdarzeń prowadzących do powstawania objawów niepożądanych (AOP) w nerkach istotnych dla oceny ryzyka, identyfikację specyficznych markerów nerkowych oraz kontynuację oceny zastosowanych metodologii.
Uwagi do projektu raportu naukowego można zgłaszać do dnia 27 października 2023 r.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji oraz zasad publikacji uwag i opinii są dostępne na stronie internetowej Urzędu.