Ogniska salmonellozy wywołanej przez szczep Salmonella Mbandaka ST413
07.12.2022
Ogniska salmonellozy wywołanej przez szczep Salmonella Mbandaka ST413 odnotowane w krajach UE, Izraelu i Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie związane z konsumpcją produktów zawierających mięso z kurcząt.
Ochrona zdrowia konsumentów jest elementem priorytetowym polityki realizowanej przez Unię Europejską. W krajach członkowskich wdrażane są programy zwalczania ognisk Salmonella w systemach hodowli drobiu. Choroba zwana salmonellozą, której czynnikiem infekcyjnym są pałeczki z rodzaju Salmonella jest drugą najczęściej zgłaszaną chorobą odzwierzęcą w Unii Europejskiej. Bakterie chorobotwórcze ją powodujące przenoszone są drogą pokarmową i zazwyczaj przyczyniają się do wystąpienia u zarażonego człowieka dolegliwości takich jak: biegunka, wymioty, ból brzucha, gorączka, obecność śluzu lub krwi w kale.
30 listopada 2022 r. Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wraz z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikowało wspólną informację na temat zidentyfikowanych ognisk salmonellozy, których wystąpienie łączone jest ze spożywaniem gotowych dań przygotowanych na bazie mięsa z kurcząt. Od września 2021 r. ogniska zakażenia Salmonella Mbandaka ST413 obserwowano w kilku krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w Izraelu i Wielkiej Brytanii. Do 8 listopada 2022 r. zgłoszono 196 przypadków choroby. Ogniska salmonellozy wystąpiły w Czechach (5 przypadków), Estonii (3 przypadki), Finlandii (89 przypadków), Francji (10 przypadków), Niemczech (2 przypadki), Irlandii (1 przypadek), Holandii (1 przypadek), Wielkiej Brytanii (81 przypadków) oraz Izraelu (4 przypadki). W dokumencie przygotowanym przez ECDC oraz EFSA znajdują się szczegółowe dane na temat rozkładu potwierdzonych zakażeń S. Mbandaka według kraju oraz roku i miesiąca ich wystąpienia, charakterystyka epidemiologiczna i demograficzna potwierdzonych zakażeń, a także informacje dotyczące rozkładu tych zakażeń według płci i grup wiekowych. Informacje na temat rodzaju dań z kurczaka, po których zaobserwowano symptomy choroby zostały zebrane w Finlandii oraz Wielkiej Brytanii. Uzyskano je od osób, które przeszły infekcję.
29 lipca 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, jako członek sieci RASFF, uruchomił powiadomienie o istniejących ogniskach choroby w systemie wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). ECDC przeanalizowało sekwencje reprezentatywne z izolatów pobranych od osób chorych z poszczególnych krajów oraz z próbek potencjalnie skażonej żywności. Dane epidemiologiczne i wyniki sekwencjonowania genomu S. Mbandaka wskazują na istnienie kilku aktywnych źródeł zakażenia w różnych łańcuchach dystrybucji żywności, z prawdopodobnym wspólnym źródłem na wyższym poziomie łańcucha dostaw mięsa kurcząt.
Eksperci z EFSA i ECDC stwierdzili, że do czasu zidentyfikowania ostatecznego źródła zakażenia nadal istnieje realne ryzyko wystąpienia nowych ognisk choroby w krajach UE, powiązane ze spożyciem zanieczyszczonych produktów żywnościowych na bazie mięsa z kurcząt. Organy odpowiedzialne za zdrowie publiczne i bezpieczeństwo żywności w krajach członkowskich proszone są o prowadzenie dalszych wnikliwych badań, aby zidentyfikować źródło(-a) odpowiedzialne za wystąpienie ognisk choroby.
Piśmiennictwo
https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2022-11/roa-7707.pdf