Publiczne konsultacje dotyczące zaktualizowanej opinii naukowej EFSA z 2012 r.: Ocena bezpieczeństwa roślin uzyskiwanych na drodze cisgenezy i intragenezy
24.06.2022
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał kilka opinii naukowych, dotyczących oceny bezpieczeństwa roślin otrzymywanych z zastosowaniem nowych technik genomowych (NGTs), w tym m.in. z zastosowaniem technik SDN (SDN-1 – SDN-2) i mutagenezy ukierunkowanej nukleotydami (ODM), a także intragenezy i cisgenezy.
Projekt aktualnej opinii, który został opublikowany przez EFSA i poddany publicznym konsultacjom, został opracowany na wniosek Komisji Europejskiej w celu potwierdzenia zasadności konkluzji zawartych w opinii z 2012 r. odnośnie potencjalnych zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska, jakie mogą stwarzać rośliny otrzymywane na drodze cisgenezy i intragenezy oraz porównania ich z zagrożeniami związanymi z roślinami uprawianymi w sposób konwencjonalny i za pomocą metod EGT (established genomic techniques).
Według ekspertów Panelu GMO, wnioski przedstawione w opinii naukowej z 2012 r. pozostają nadal aktualne. Dane naukowe opublikowane po 2012 r. nie wskazują na pojawienie się dodatkowych zagrożeń mogących wpłynąć na ocenę bezpieczeństwa roślin uzyskiwanych w wyniku cisgenezy i intragenezy. Obecne wytyczne można uznać za wystarczające.
Termin nadsyłania uwag w ramach publicznych konsultacji upływa 27 czerwca 2022 r.