Raport Unii Europejskiej za 2021 r. na temat pozostałości pestycydów w żywności
10.05.2023
26 kwietnia 2023 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował kolejny roczny raport dotyczący oceny poziomu pozostałości pestycydów wykrywanych w żywności na terenie Unii Europejskiej.
Roczny raport EFSA opiera się na zharmonizowanych danych zebranych w ramach skoordynowanego monitoringu UE (EU MACP) oraz informacjach uzyskanych w ramach krajowych działań kontrolnych prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie UE, Norwegię i Islandię.
W 2021 roku pobrano łącznie 87.863 próbki żywności. Badania wykazały, że 96,1% prób nie przekroczyło, określonych przepisami, najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów (ang. MRL, Maximum Residue Level).
W przypadku 13.845 prób, które analizowane były w ramach programu kontroli EU MACP, w ramach prawnie ustalonych limitów mieściło się 97,9% wyników. Ponadto, przeprowadzono pilotażową ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka zdrowotnego w odniesieniu do 29 pestycydów. EFSA ocenił, że w przypadku większości z nich prawdopodobieństwo przekroczenia przez konsumenta zalecanych wartości zdrowotnych (ang. Health-Based Guidance Values, HBGVs) jest bardzo niskie.
Wyniki uzyskane w ramach monitoringu są cennym źródłem informacji, pomocnym w oszacowaniu narażenia konsumentów UE na pozostałości pestycydów w produktach żywnościowych. W raporcie sugeruje się, że produkty żywnościowe analizowane w 2021 r. prawdopodobnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Niemniej jednak sprawozdanie zawiera szereg zaleceń mających na celu zwiększenie skuteczności europejskich systemów kontroli pozostałości pestycydów dla zapewnienia wysokiego poziomu ochrony konsumentów w całej UE.
Podsumowanie krajowych analiz pozostałości pestycydów wykonanych w 2021 r.