Spotkanie Polskiego Punktu Koordynacyjnego EFSA z organizacjami kompetentnymi z art. 36 rozporządzenia (WE) PE i Rady nr 178/2002
16.10.2024
4 października 2024 r. w siedzibie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet) w Puławach odbyło się tegoroczne spotkanie Polskiego Punktu Koordynacyjnego Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności[1] zlokalizowanego w Głównym Inspektoracie Sanitarnym (GIS), z organizacjami kompetentnymi z art. 36 rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 178/2002, współrealizującymi misję EFSA. Wydarzenie zostało zorganizowane przez PPK EFSA we współpracy z gospodarzem spotkania - PIWet - PIB.
Konferencję otworzyła Pani Joanna Furs, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej i EFSA oraz Żywności dla Określonych Grup i Znakowania w Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Uczestników konferencji powitała następnie Pani dr Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, a słowo wstępne wygłosił Pan dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, który przekazał uczestnikom główne motto spotkania: „Jesteś tym, co jesz, a dobra żywność jest jednym z podstawowych filarów profilaktyki zdrowia publicznego. Dlatego ogromnie doceniamy Państwa działania na rzecz bezpieczeństwa żywności w Polsce”.
W konferencji wzięli udział, oprócz delegacji GIS i PIWet - PIB, przedstawiciele 8 organizacji współpracujących z EFSA:
- Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. W. Dąbrowskiego - PIB,
- Instytutu Ochrony Roślin - PIB,
- Instytutu Ogrodnictwa - PIB,
- Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny - PIB,
- Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- Politechniki Warszawskiej,
- Politechniki Łódzkiej,
- Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Przedstawiciele PPK EFSA w GIS omówili w swoich prezentacjach:
- główne pola do współpracy w ramach istniejącej sieci punktów kontaktowych EFSA, m.in. wspomniano o tych europejskich inicjatywach lub obszarach, które będą najszybciej rozwijać się w najbliższym czasie („Jedno zdrowie”, nowa żywność, zdrowie roślin);
- główne założenia i potrzeby powstającej w GIS krajowej sieci komunikacji w zakresie bezpieczeństwa żywności w celu sprawniejszego komunikowania społeczeństwu informacji o ryzyku związanym z żywnością;
- potrzebę i sposób aktualizowania poprzez narzędzie EFSA profili jednostek kompetentnych w bazie art. 36, w zakresie zmian istotnych lub technicznych;
- nową inicjatywę EFSA dotyczącą oceny ryzyka angażującą ekspertów krajowych;
Podczas konferencji zostały podsumowane roczne działania polskich instytucji naukowych zajmujących się m.in. obszarami bezpieczeństwa żywności, weterynarii, pasz, rolnictwa, biotechnologii, ogrodnictwa, zdrowia i ochrony roślin, zdrowia publicznego.
Przedstawiciele zaproszonych instytucji, podczas wygłoszonych przez siebie referatów, wyeksponowali obszary posiadanych kompetencji, które wpisują się w aktualnie prowadzone przez EFSA prace. Omówili obszary współpracy z EFSA, w tym prowadzone badania naukowe, działania monitoringowe w środowisku, metody raportowania danych do EFSA, stosowane aplikacje wspomagające proces oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem. Referaty dotyczyły także udziału w stażach naukowych oraz szkoleniach pracowników ww. instytucji.
Spotkanie było kolejnym krokiem do wzmacniania współpracy i ułatwienia ww. instytutom naukowym i uczelniom wyższym korzystania z możliwości, jakie daje obecność na liście organizacji kompetentnych z art. 36. Było także dobrą okazją do zacieśniania bezpośrednich kontaktów i wymiany wzajemnych doświadczeń między instytucjami.
Zdjęcia (1)
Podstawa prawna
[1] Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1—2).