W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strategia EFSA na lata 2021-2027 - nauka, bezpieczna żywność, zrównoważony rozwój

05.06.2023

od pola do stołu EFSA

W lipcu 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował strategię działania na lata 2021-2027. W tym samym roku ogłoszono również pakiet inicjatyw w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zwłaszcza strategię od pola do stołu, strategię w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju i strategię na rzecz bioróżnorodności, które będą decydować o jego głównych kierunkach aktywności. Poczynania te leżą u podstaw przyjętej przez EFSA strategii działania na lata 2021-2027.

Opublikowany dokument składa się z trzech części. W części pierwszej przedstawiono filary, na których oparta jest aktywność EFSA, takie jak misja, wizja, kluczowe wartości, zdefiniowani partnerzy do współpracy oraz główne obszary działalności. Część druga dotyczy problemów i wiodących trendów zidentyfikowanych przez Urząd na płaszczyźnie naukowej, politycznej
i społecznej, które mogą wpływać na funkcjonowanie EFSA w przyszłości. W ostatniej części przedstawiono trzy strategiczne cele EFSA. Dotyczą one przede wszystkim zapewnienia wiarygodnego doradztwa naukowego i informowania o zagrożeniach „od pola do stołu”, jak również stałego zwiększania możliwości w odniesieniu do przyszłych analiz ryzyka i przekazywania informacji. Kolejnym kluczowym celem jest zarządzanie działaniami agencji w sposób, który pozwoli na umacnianie renomy EFSA jako odpowiedzialnej, wiarygodnej instytucji oraz atrakcyjnego pracodawcy.

W centrum zainteresowania EFSA pozostaje bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym oraz przejście na zrównoważony system żywnościowy, ochrona zdrowia ludzi, roślin oraz dbałość
o zdrowie i dobrostan zwierząt. Urząd wiele uwagi poświęca także zagadnieniom związanym ze zmianami klimatycznymi, poprawą jakości środowiska naturalnego poprzez osiągnięcie zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska oraz działaniom, których rezultatem będzie zwiększenie ochrony zdrowia ludzi i środowiska przed toksycznymi chemikaliami. Kolejnym tematem ważnym dla EFSA jest rozwój metodologii służących innowacyjnemu podejściu do oceny ryzyka, jak również gromadzenie danych naukowych.

Więcej informacji.

{"register":{"columns":[]}}