W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wysoce zjadliwa grypa ptaków - rekordowa liczba przypadków odnotowanych w Europie w miesiącach letnich 2022 r. Raport naukowy EFSA

29.11.2022

grypa ptaków

Avian influenza: unprecedented number of summer cases in Europe

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI - highly pathogenic avian influenza) jest wirusową chorobą zakaźną ptactwa, której wystąpienie może bezpośrednio przekładać się na funkcjonowanie ferm drobiarskich, a także powodować zakłócenia w handlu drobiem na terenie krajów unijnych. Występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego, migrującego ptactwa stwarza stałe zagrożenie przeniesienia infekcji nie tylko do zakładów drobiarskich, ale również na inne gatunki ptaków żyjących w niewoli.

Dnia 3 października 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował w EFSA Journal raport naukowy na temat ognisk ptasiej grypy typu HPAI zidentyfikowanych u drobiu, ptaków żyjących w niewoli oraz u dzikiego ptactwa w okresie od czerwca do września 2022 r. w Europie. Z zestawienia przygotowanego przez EFSA, Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz z danych uzyskanych w laboratoriach referencyjnych rozmieszczonych na terenie państw członkowskich wynika, że w sezonie 2021-2022 wirus HPAI był sprawcą epidemii ptasiej grypy o niespotykanej dotychczas skali oraz zasięgu występowania. W analizowanym przedziale czasowym odnotowano bezprecedensową liczbę przypadków wystąpienia choroby u dzikiego i domowego ptactwa w Europie.

W latach 2021-2022 stwierdzono łącznie 2 467 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu,  187 przypadków u ptaków żyjących w niewoli oraz 3 573 przypadków u dzikiego ptactwa. Zgłoszone ogniska zostały zidentyfikowane na terenie 37 krajów europejskich. Natomiast w okresie od 11 czerwca do 9 września 2022 r. w 16 państwach europejskich wykryto łącznie 788 ognisk wykrycia wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. Zidentyfikowano 56 ognisk wystąpienia wirusa u drobiu, 22 u ptaków żyjących w niewoli i 710 u dzikich ptaków. Wirus dotarł do kolonii lęgowych ptaków morskich na północnym wybrzeżu Atlantyku, powodując masową śmiertelność, szczególnie w Niemczech, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Obecność wirusa u dzikich ptaków utrzymywała się przez cały okres letni, odnotowano ją aż w 15 krajach europejskich. Dla porównania, w poprzednich latach w okresie letnim nie wykryto żadnych przypadków infekcji lub identyfikowano zaledwie kilka przypadków rocznie. Obecność wirusa u dzikiego ptactwa stanowi poważne zagrożenie dla europejskich systemów hodowlanych.

W związku z zaistniałą sytuacją EFSA zaleca opracowanie oraz sprawne wdrożenie odpowiednich środków zaradczych w celu łagodzenia skutków wystąpienia HPAI. Powinny one być oparte na wprowadzeniu skutecznych środków bezpieczeństwa biologicznego i strategii nadzoru w celu wczesnego wykrywania ognisk choroby w różnych systemach hodowlanych. Ponadto, na obszarach gęsto zaludnionych oraz w systemach produkcji drobiu o wysokim stopniu narażenia na kontakt z wirusem grypy ptaków należy rozważyć wdrożenie długoterminowej strategii walki z tą chorobą.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało do wiadomości, że ryzyko zakażenia dla ogółu populacji ludzkiej w UE jest niskie oraz niskie do średniego w odniesieniu do osób zawodowo związanych z produkcją drobiu. Co więcej, ryzyko przeniesienia infekcji na ludzi poprzez kontakt ze skażonymi produktami drobiowymi uważa się za znikome. Od ostatniego opublikowanego raportu odnotowano w Chinach zaledwie dwa zakażenia wirusem A(H5N6), dwa zakażenia wirusem A(H9N2) i jedno zakażenie wirusem A(H10N3) u ludzi.

Szczegółowe informacje na temat raportu EFSA są dostępne na stronie:

https://www.efsa.europa.eu/pl/news/avian-influenza-unprecedented-number-summer-cases-europe

Pełny tekst raportu:

Avian influenza overview June – September 2022 | EFSA (europa.eu)

{"register":{"columns":[]}}