W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzrost liczby przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków odnotowanych w Europie w okresie od września do grudnia 2022 roku

23.01.2023

grypa ptaków

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (ang. highly pathogenic avian influenza, HPAI) jest wirusową chorobą zakaźną ptactwa, której wystąpienie może bezpośrednio przekładać się na funkcjonowanie ferm drobiarskich, a także powodować zakłócenia w handlu drobiem na terenie krajów unijnych. Występowanie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego, migrującego ptactwa stwarza stałe zagrożenie przeniesienia infekcji nie tylko do zakładów drobiarskich, ale również na inne gatunki ptaków żyjących w niewoli.

20 grudnia 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował w EFSA Journal raport naukowy na temat ognisk ptasiej grypy typu HPAI zidentyfikowanych u drobiu, ptaków żyjących w niewoli oraz u dzikiego ptactwa wodnego w okresie od września do grudnia 2022 r. w Europie. Z zestawienia przygotowanego przez EFSA, z Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz z danych uzyskanych w laboratoriach referencyjnych UE wynika, że liczba przypadków infekcji u ptaków wodnych i drobiu wzrosła. Podejrzewa się, że obserwowany wzrost liczby ognisk u drobiu w wymienionych miesiącach jest związany z rozprzestrzenianiem się wirusa za pośrednictwem ptaków wodnych. Natomiast liczba przypadków wykrycia wirusa HPAI w koloniach hodowlanych ptaków morskich spadła od poprzedniego okresu sprawozdawczego (czerwiec-wrzesień 2022 r.).

Trwająca epidemia HPAI jest największą z dotychczas obserwowanych w Europie. W pierwszym roku epidemii, który trwał od października 2021 r. do września 2022 r., w 37 krajach europejskich zgłoszono łącznie 2520 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, 227 u ptaków żyjących w niewoli oraz 3867 przypadków ognisk u dzikiego ptactwa. W gospodarstwach dotkniętych chorobą wybito około 50 milionów ptaków. Niezwykłe utrzymywanie się HPAI u dzikich ptaków i drobiu przez całe lato 2022 r. oznacza, że po raz pierwszy nie było wyraźnego podziału między końcem pierwszego roku epidemii a początkiem tegorocznego sezonu infekcyjnego.

W obecnym okresie sprawozdawczym, pomiędzy 10 września a 2 grudnia 2022 r., w 27 krajach europejskich odnotowano 1162 ogniska wirusa HPAI: u drobiu (398), u ptaków żyjących w niewoli (151) i dzikiego ptactwa (613).

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało do wiadomości, że ryzyko zakażenia dla ogółu populacji ludzkiej w UE jest niskie oraz niskie do średniego w odniesieniu do osób zawodowo związanych z produkcją drobiu. Aktualnie także ECDC ocenia, że prawdopodobieństwo ustanowienia trwałej transmisji tych wirusów z człowieka na człowieka jest niskie. Od ostatniego sprawozdania odnotowano w Hiszpanii dwa przypadki zakażenia wirusem A(H5N1) u ludzi, jedno zakażenie A(H5N1), jedno zakażenie A(H5N6) i jedno zakażenie A(H9N2) zidentyfikowano w Chinach, jak również jedno zakażenie A(H5) w Wietnamie. Nie odnotowano zakażeń wtórnych od osób zakażonych. Wszystkie osoby, u których dotychczas zidentyfikowano zakażenie wirusami HPAI, miały potwierdzony bliski, bezpośredni kontakt z zakażonym ptactwem.

W związku z zaistniałą sytuacją EFSA zaleca wdrażanie odpowiednich środków zaradczych w celu łagodzenia skutków wystąpienia HPAI. Powinny one być oparte na wprowadzeniu skutecznych środków bezpieczeństwa biologicznego i strategii nadzoru w celu wczesnego wykrywania ognisk choroby w różnych systemach hodowlanych. EFSA prowadzi także ocenę dostępności szczepionek przeciwko HPAI dla drobiu i rozważa potencjalne strategie szczepień. Wyniki tych prac będą dostępne w drugiej połowie 2023 roku.

Materiały

Szczegółowe informacje na temat raportu EFSA (EN)
Artykuł na temat raportu EFSA (EN)
{"register":{"columns":[]}}