W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zalecenia EFSA dotyczące poprawy dobrostanu zwierząt podczas transportu

19.11.2022

Newborn baby sheep on green gras in England

More space, lower temperatures, shorter journeys: EFSA recommendations to improve animal welfare during transport

Strategia Unii Europejskiej „od pola do stołu” wpisuje się w Europejski Zielony Ład, którego celem jest uczynienie istniejących systemów żywnościowych zdrowymi i przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Wiele uwagi poświęca się przede wszystkim zagadnieniom związanym z dobrostanem zwierząt hodowlanych. Pojęcie to oznacza stan pełnego zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzęcia.

Na początku września 2022 r. EFSA opublikowała informacje dotyczące dobrostanu transportowanych zwierząt hodowlanych. Wytyczne EFSA zostały podane do wiadomości w pięciu odrębnych opiniach naukowych w ramach prowadzonego przez Urząd przeglądu przepisów w tym zakresie, funkcjonujących obecnie w Unii Europejskiej, będących kluczowym elementem strategii UE "od pola do stołu". Ustalenia EFSA będą wspierać prowadzony przez Komisję Europejską przegląd prawodawstwa w celu dostosowania go do aktualnych doniesień naukowych, rozszerzenia jego zakresu oraz ułatwienia działań związanych z egzekwowaniem i ostatecznym osiągnięciem najwyższego poziomu dobrostanu zwierząt. Prace mają być zakończone w drugiej połowie 2023 r.

Powyższe opinie naukowe dotyczą dobrostanu ptaków domowych (kurczaki, kury nioski, indyki itp.) oraz królików przewożonych w kontenerach, koniowatych (konie, osły), bydła, świń, jak również małych przeżuwaczy (owce i kozy).

Zdaniem Urzędu, dobre praktyki stosowane podczas przygotowania zwierząt do przewożenia oraz samego transportu wpływają na zmniejszenie poziomu stresu oraz cierpienia zwierząt, co bezpośrednio przekłada się na stan ich zdrowia i ogranicza ryzyko ewentualnych chorób . Jest to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego. Ponadto, elementy takie jak głód, pragnienie i zmęczenie oraz ryzyko zranienia i nadmierna stymulacja sensoryczna poważnie zakłócają dobrostan zwierząt. Należy przedsięwziąć działania, które zapewnią zwierzętom komfort w tym zakresie.

Najważniejsze przesłania zawarte w opiniach naukowych EFSA dotyczą zapewnienia transportowanym zwierzętom większej przestrzeni, obniżenia maksymalnych temperatur w celu uzyskania komfortu cieplnego oraz zminimalizowania czasu podróży. Elementy te są niezbędne dla poprawy dobrego stanu fizycznego i psychicznego zwierząt hodowlanych podczas transportu. W przypadku zwierząt transportowanych w kontenerach/klatkach (np. drób i króliki) EFSA zaleca, aby jako czas podróży traktowano cały okres przebywania zwierząt w kontenerach. Dla zapewnienia zwierzętom odpowiednich warunków niezwykle istotne jest także właściwe przygotowanie ich do podróży, w sposób odpowiedni do wybranego środka transportu.

Więcej szczegółowych informacji na temat każdej z 5 opinii znajduje się na następujących stronach internetowych EFSA:

https://www.efsa.europa.eu/en/news/more-space-lower-temperatures-shorter-journeys-efsa-recommendations-improve-animal-welfare

Welfare of domestic birds and rabbits transported in containers

Welfare of pigs during transport

Welfare of cattle during transport

Welfare of equidae during transport

Welfare of small ruminants during transport

https://www.efsa.europa.eu/en/news/more-space-lower-temperatures-shorter-journeys-efsa-recommendations-improve-animal-welfare

{"register":{"columns":[]}}