Polsko-rumuńskie konsultacje nt. bezpieczeństwa i obrony w ramach Dialogu Strategicznego (tzw. Mała kwadryga)
24.05.2022
W dniu 24 maja odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje w sprawach bezpieczeństwa i obrony, przeprowadzone w ramach tzw. małej kwadrygi.
Delegacji RP przewodniczyli Marcin Przydacz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, podczas gdy stronę rumuńską reprezentowali Iulian Fota, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Simona Cojocaru, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Polska i Rumunia są strategicznymi partnerami i Sojusznikami, połączonymi historycznymi więzami bliskiej przyjaźni i aktywnym członkostwem w NATO i UE, jak również poprzez wzajemną obecność wojskową na terytoriach swoich państw w ramach Wysuniętej Obecności NATO.
Konsultacje pozwoliły na pogłębioną dyskusję na temat obecnych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego.
Polska i Rumunia ponownie potwierdziły jednoznaczne poparcie dla Ukrainy wobec brutalnej i nielegalnej agresji rosyjskiej. Dyskusja skupiła się na dalszym wsparciu dla Ukrainy, wzmocnieniu sankcji wobec Rosji, jak również dalszych krokach, w kontekście Szczytu NATO w Madrycie, w celu zdecydowanego wzmocnienia długotrwałej obecności Sojuszu na całej Wschodniej Flance, zapewnionej przez sprawne przekształcenie Wysuniętej Obecności w Wysuniętą Obronę, w tym poprzez stałą obecność, ćwiczenia, przemieszczenia sprzętu oraz dostęp do zapasów paliwa.
Obie strony omówiły także projekt Nowej Koncepcji Strategicznej NATO, dokument o kluczowym znaczeniu, biorąc pod uwagę odpowiedzialność Sojuszu za zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni euro-atlantyckiej.
Obie strony potwierdziły mocne zainteresowanie aktywnym wspieraniem wzmocnionego bezpieczeństwa europejskiego i jedności transatlantyckiej.
Partnerzy wymienili także opinie dotyczące implementacji aktualnych dokumentów strategicznych UE.
Ponadto, dyskusja objęła temat przyszłej roli OBWE w kontekście wywołanej przez Rosję wojny oraz aktualnego przewodnictwa Polski w tej organizacji.
Oba kraje zgodziły się także, co do potrzeby kontynuowania wsparcia dla Gruzji i Republiki Mołdawii.
Czterej rozmówcy podkreślili wyjątkowe znaczenie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) dla bezpieczeństwa regionalnego i jedności transatlantyckiej oraz wyrazili satysfakcję w związku z intensywnym poziomem współpracy, w tym zbliżającym się spotkaniem wirtualnym ministrów obrony państw B9 oraz Szczytem B9 w Bukareszcie.
Tematem rozmów były także perspektywy bliskiej dwustronnej współpracy, w tym w oparciu o niedawno zawarte porozumienie o współpracy przemysłów obronnych.
Obie strony zgodziły się kontynuować konsultacje w, tak praktycznym i zorientowanym na osiągnięcie rezultatów, formacie.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
Fot. Monika Dwulatek/MON