Paszport dla dziecka, które ukończyło 5 lat, a nie ukończyło 12 lat
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka możesz złożyć w dowolnie wybranym urzędzie konsularnym RP. Pamiętaj, że nowy paszport odbierzesz w tym samym urzędzie, w którym składasz wniosek o jego wydanie.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Dziecko, które ukończyło 5 lat, musi być obecne podczas składania wniosku o paszport.
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają osobiście: matka, ojciec lub opiekun prawny albo kurator.
W sytuacji, gdy wniosek składa tylko jeden rodzic (lub opiekun), drugi rodzic (lub opiekun) może:
- przekazać do konsulatu drogą pocztową pisemną zgodę na wydanie dokumentu paszportowego dziecku, zawierającą potwierdzenie przez notariusza lub organ paszportowy własnoręczności podpisu (dokument może też być przedłożony przez rodzica lub opiekuna składającego wniosek);
- przesłać za pomocą usługi elektronicznej na portalu gov.pl na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą urzędu konsularnego (Ambasada RP w Madrycie: /AMBMadryt/SkrytkaESP; Konsulat Generalny RP w Barcelonie: /KGBarcelona/SkrytkaESP) pisemną zgodę na wydanie dokumentu paszportowego dziecku, opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym;
- zarejestrować zgodę osobiście w dowolnym organie paszportowym;
- wyrazić zgodę poprzez usługę elektroniczną na portalu gov.pl: Zgoda na paszport.
Pisemna zgoda powinna zawierać:
Dane rodzica wyrażającego zgodę: imię (imiona), nazwisko, numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL – datę urodzenia, oraz serię i numer ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
Dane dziecka, którego dotyczy wniosek o wydanie dokumentu paszportowego: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL, o ile został nadany, a w razie braku numeru PESEL – datę urodzenia.
Przykładowy formularz pisemnej zgody rodzica na wydanie paszportu dla dziecka w wersji dwujęzycznej (polsko-hiszpańskiej) możesz pobrać tutaj.
To oświadczenie nie musi mieć formy aktu notarialnego (hiszp. poder notarial) - wystarczy, by było to pisemne oświadczenie z podpisem poświaczonym przez notariusza (hiszp. legitimación de la firma) lub polski organ paszportowy. Jeżeli jednak w akcie notarialnym zawiera się oświadczenie rodzica o zgodzie na wydanie dziecku dokumentu paszportowego, również będzie ono uznane za wystarczające.
Wyjątki
- Zgoda nie jest wymagana od matki lub ojca, którzy zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej albo których władza rodzicielska została zawieszona lub ograniczona w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego - należy przedłożyć dokument potwierdzający pozbawienie, zawieszenie lub ograniczenie władzy w zakresie wyrażania zgody na wydanie dokumentu paszportowego;
- W przypadku braku zgodności stanowisk matki i ojca lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego, które przedkłada się do wniosku o wydanie dokumentu paszportowego (orzeczenie sądu rodzinnego stanowi podstawę do wydania jednego dokumentu paszportowego).
- W przypadku zgonu jednego z rodziców - należy powołać się na akt zgonu rodzica. Jeżeli zgon rodzica został zarejestrowany w Polsce, nie musisz koniecznie przedkładać odpisu aktu zgonu (urzędnik potwierdzi dane aktu w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego). Jeżeli zgon rodzica nie został zarejestrowany w Polsce, koniecznie przedłóż odpis zagranicznego aktu zgonu.
- W przypadku nieustalonego ojcostwa należy powołać się na odpowiednią adnotację w polskim akcie urodzenia dziecka. Nie musisz koniecznie przedkładać odpisu aktu urodzenia - urzędnik potwierdzi dane aktu w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego.
Zobacz więcej na ten temat na stronie: Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku o wydanie paszportu umów się za pomocą systemu e-konsulat.
Zobacz więcej na stronie: Jak umówić się na spotkanie w konsulacie?
Jakie dokumenty musisz złożyć?
-
WAŻNE! Rodzice nie wypełniają już wniosku odręcznie.
Wniosek o wydanie przez konsula RP paszportu dla dziecka złożysz w formie elektronicznej w czasie wizyty paszportowej. Pracownik konsularny wypełni wniosek przy użyciu elektronicznego formularza, a rodzice potwierdzą prawidłowość danych dziecka i zgodę na wydanie paszportu składając podpisy na przeznaczonym do tego urządzeniu (Signature Pad).
-
Kolorową, aktualną fotografię biometryczną dziecka – zanim udasz się do fotografa, na tej stronie dowiedz się, jak powinno wyglądać zdjęcie. Fotografia nie może być wykonana dawniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego (nie przynoś zdjęcia, które dziecko ma w dowodzie osobistym lub paszporcie sprzed kilku lat!). Instrukcję dla fotografa w języku hiszpańskim możesz pobrać tutaj. Dołączenie fotografii do wniosku jest obowiązkowe. Nie ma później możliwości wymiany lub dosyłania zdjęcia. Jeżeli fotografia nie zostanie załączona do wniosku, bądź nie będzie spełniała wymogów, wówczas organ paszportowy wydaje wnioskodawcy informację o nieprzyjęciu wniosku.
-
Ważne dokumenty paszportowe lub ważne dowody osobiste rodziców.
-
Ważny dokument paszportowy dziecka lub ważny dowód osobisty, o ile takie dokumenty zostały wydane.
-
Odpis polskiego aktu urodzenia, jeśli dziecko nie posiada numeru PESEL. Jeżeli wiesz, że w wyniku transkrypcji polski akt urodzenia został już sporządzony przez Urząd Stanu Cywilnego, ale jeszcze nie został Ci doręczony jego odpis - nie musisz obowiązkowo okazywać tego dokumentu. W tej sytuacji składając wniosek powiedz pracownikowi konsulatu, że transkrypcja została już dokonana przez USC. Konsul nada wówczas dziecku numer PESEL na podstawie danych aktu dostępnych w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego.
-
W przypadku wniosku składanego przez jednego z rodziców: zgoda drugiego rodzica lub dokument potwierdzający, że nie jest ona wymagana. Zobacz więcej w sekcji: "Czy musisz składać dokumenty osobiście?" oraz na stronie: Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
- W przypadku wniosku składanego przez opiekuna prawnego lub kuratora należy przedstawić wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu dziecka.
Uwaga! W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do tożsamości lub obywatelstwa dziecka lub innych danych potrzebnych do złożenia wniosku o wydanie dokumentu paszportowego, konsul może poprosić o przedłożenie dodatkowych niezbędnych dokumentów, na przykład decyzji wojewody potwierdzającej obywatelstwo polskie.
Ile zapłacisz?
Opłata za wydanie paszportu dla dziecka, które ukończyło 5 lat, a nie ukończyło 12 roku życia wynosi 35,00 EUR.
Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu konsularnego w momencie składania wniosku.
Akceptowane formy płatności: karta, gotówka.
Więcej informacji o pobieraniu opłat w konsulacie na stronie: Opłaty konsularne
Nie ma obowiązku okazywania legitymacji szkolnej lub podobnego dokumentu świadczącego o pobieraniu przez dziecko nauki.
Pamiętaj! Zapłacisz mniej za paszport, jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny. Opłata konsularna wynosi wówczas: 18,00 EUR. Jeśli chcesz skorzystać ze zniżki – przedstaw w momencie składania wniosku do wglądu dokument potwierdzający uprawnienie do skorzystania z ulgi.
Nie zapłacisz mniej, jeśli złożysz wniosek o wydanie dziecku nowego paszportu przed upływem okresu ważności posiadanego paszportu - w przypadku, kiedy:
- zmieniły się dane dziecka zamieszczone w paszporcie, na przykład jego imię (imiona) lub nazwisko (istnieje wówczas obowiązek wymiany paszportu) lub wygląd w sposób utrudniający ustalenie tożsamości dziecka,
- w paszporcie dziecka nie ma już miejsca na kolejne wizy lub stemple, które potwierdzają przekroczenie granicy.
Jaki jest termin realizacji?
Podczas składania wniosku pracownik konsulatu poda Ci przewidywany termin odbioru paszportu. Paszporty są produkowane w Polsce i dostarczane do konsulatu na początku każdego miesiąca. Zazwyczaj ich odbiór jest możliwy po upływie od 3 do 7 tygodni od złożenia wniosku.
Otrzymasz również pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer twojego wniosku paszportowego – co będzie przydatne, jeśli będziesz chciał śledzić w Internecie stan realizacji twojej sprawy.
Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy.
Jeśli Twojemu dziecku jest pilnie potrzebny dokument podróży, na przykład z powodu konieczności pilnego wyjazdu – złóż dodatkowy wniosek o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na doręczenie paszportu biometrycznego. Otrzymasz go szybciej niż paszport biometryczny.
WAŻNE! Jeżeli planujesz podróż do innego kraju na podstawie paszportu tymczasowego, sprawdź aktualne przepisy określające zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium tego kraju. Upewnij się, czy będziesz mógł przekroczyć granicę na podstawie paszportu tymczasowego oraz jaki jest wymagany okres jego ważności (przy wjeździe i wyjeździe).
Jak odbierzesz dokumenty?
Paszport dziecka może odebrać jedno z rodziców, opiekun lub kurator osobiście w urzędzie, w którym został złożony wniosek.
W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś poprzedni paszport (albo paszport tymczasowy) dziecka do konsulatu. Dotychczasowy dokument paszportowy zostanie unieważniony z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
Pamiętaj! W uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, konsul może odstąpić od wymogu osobistego odbioru dokumentu paszportowego. Omów tę kwestię podczas składania wniosku paszportowego. Będziesz musiał pokryć koszt przesyłki. Konsul prześle paszport pod wskazany adres za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe, o ile jest to możliwe z zachowaniem bezpieczeństwa przekazywanego dokumentu.
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Madrycie wysyła paszporty do wnioskodawców na terenie Hiszpanii poprzez usługę kurierską. Koszt przesyłki opłacisz kurierowi przy odbiorze paszportu.
Inne, niestandardowe opcje wysyłki (np. doręczenie paszportu wybraną przez Ciebie usługą kurierską na Twój koszt, przesyłki poza Hiszpanię) omów podczas składania wniosku paszportowego.
Konsulat Generalny RP w Barcelonie wysyła paszporty do wnioskodawców na terenie Hiszpanii (poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami, wyłącznie poza Katalonię) poprzez usługę pocztowej przesyłki poleconej z elektronicznym potwierdzeniem odbioru. Czas doręczenia paszportu przez pocztę hiszpańską to zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Możesz opłacić koszt przesyłki składając wniosek paszportowy (dodatkowa opłata wynosi: 6,00 EUR) lub dostarczyć do konsulatu kopertę przedpłaconą: Carta Certificada Prefranqueada Premium. Inne, niestandardowe opcje wysyłki (np. doręczenie paszportu usługą kurierską na Twój koszt, przesyłki poza Hiszpanię) omów podczas składania wniosku paszportowego.
Pamiętaj! Konsul nie prześle nowego paszportu Twojego dziecka, jeśli dotychczasowy paszport jest jeszcze ważny. Unieważnienie dotychczas posiadanego paszportu lub paszportu tymczasowego musi nastąpić przed wysłaniem przez konsula nowego paszportu. Jeśli wiesz, że paszport dziecka jest już gotowy do wysyłki przez konsulat – prześlij konsulowi dotychczasowy paszport dziecka (lub odpowiednio – paszport tymczasowy) w celu anulowania. Konsul zwróci Ci anulowany dokument, przesyłając go wraz z nowym paszportem.
Ważne! Obywatel, który otrzymał dokument paszportowy pocztą, musi sam aktywować paszport za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej. W celu dokonania aktywacji obywatel potrzebuje: dostępu do Internetu, numeru nowego paszportu oraz numeru wniosku (numer ten znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o dokument paszportowy).
Potwierdź odbiór dokumentu paszportowego dostarczonego pocztą
Jeżeli przy potwierdzaniu odbioru paszportu na stronie otrzymasz komunikat, że jego odbiór już został potwierdzony, oznacza to, że konsul już aktywował paszport na podstawie pocztowego potwierdzenia odbioru. W tej sytuacji nie musisz już aktywować go samodzielnie.
Pamiętaj, że konsul nie wysyła paszportów do obywatela przebywającego w Polsce.
Nie ma także możliwości wysłania paszportu wydanego przez krajowy organ paszportowy (wojewodę) do osoby przebywającej za granicą.
Najczęściej zadawane pytania
Jak mogę uzyskać pierwszy paszport dla dziecka urodzonego za granicą?
Najpierw musisz dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka, dzięki czemu zostanie sporządzony polski akt urodzenia (otrzymasz też z Urzędu Stanu Cywilnego odpis zupełny aktu). W paszporcie zamieszcza się numer PESEL, do którego nadania niezbędne jest wprowadzenie danych na podstawie polskiego aktu urodzenia. Jeżeli wiesz, że w wyniku transkrypcji polski akt urodzenia został już sporządzony przez USC, ale jeszcze nie został Ci doręczony jego odpis - nie musisz obowiązkowo okazywać tego dokumentu. W tej sytuacji składając wniosek powiedz pracownikowi konsulatu, że transkrypcja została już dokonana przez USC. Konsul nada wówczas dziecku numer PESEL na podstawie danych aktu dostępnych w elektronicznym rejestrze stanu cywilnego.
Jak uzyskać numer PESEL?
O nadanie numeru PESEL występuje konsul - w związku ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dziecku, które nie posiada jeszcze numeru PESEL.
Pamiętaj, że konsul nie występuje o nadanie numeru PESEL w innych przypadkach, niż w związku ze sprawą wydania paszportu lub paszportu tymczasowego.
Co robić, gdy jeden z rodziców nie może być obecny przy składaniu wniosku o wydanie paszportu dla dziecka?
W sytuacji gdy wniosek składa tylko jeden rodzic (lub opiekun), drugi rodzic (lub opiekun) może:
- przekazać do konsulatu drogą pocztową pisemną zgodę na wydanie dokumentu paszportowego dziecku, zawierającą potwierdzenie przez notariusza lub organ paszportowy własnoręczności podpisu;
- przesłać za pomocą usługi elektronicznej na portalu gov.pl na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą urzędu konsularnego (Ambasada RP w Madrycie: /AMBMadryt/SkrytkaESP; Konsulat Generalny RP w Barcelonie: /KGBarcelona/SkrytkaESP) pisemną zgodę na wydanie dokumentu paszportowego dziecku, opatrzoną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym;
- zarejestrować zgodę osobiście w dowolnym organie paszportowym;
- wyrazić zgodę poprzez usługę elektroniczną na portalu gov.pl: Zgoda na paszport.
Zobacz więcej na ten temat na stronie: Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek o wydanie dziecku paszportu albo paszportu tymczasowego?
W przypadku, gdy rodzice są obywatelami polskimi, konsul może ich zidentyfikować na podstawie danych o ich ostatnich ważnych dokumentach tożsamości zawartych odpowiednio w Rejestrze Dokumentów Paszportowych i w Rejestrze Dowodów Osobistych. W przypadku, gdy rodzic jest obcokrajowcem, brak ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem uniemożliwia identyfikację osoby. Konsul nie może w takim przypadku przyjąć od rodzica zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku. Najpierw rodzic ten będzie musiał uzyskać paszport lub dowód osobisty.
Materiały
Zgoda na wydanie paszportu dla dzieckaZgoda_na_wydanie_paszportu_dla_dziecka_(PL-ES).pdf 0.12MB Zdjęcia biometryczne - instrukcja dla fotografa
FOTO_REQUISITOS.pdf 0.44MB