Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego
Gdzie załatwisz sprawę?
Utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego za granicą zgłoś niezwłocznie w urzędzie konsularnym RP. Możesz też dokonać zgłoszenia online - zobacz więcej na stronach: Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego oraz Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego złóż osobiście w urzędzie konsularnym lub w formie pisemnej za pomocą poczty lub faksu. Dane teleadresowe polskich urzędów konsularnych w Hiszpanii znajdziesz tutaj.
Nie musisz zgłaszać utraty dowodu osobiście w konsulacie jeśli posiadasz profil zaufany, certyfikat kwalifikowany albo e-dowód. Wówczas utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego możesz zgłosić za pomocą usług elektronicznych na portalu gov.pl - zobacz więcej na stronach: Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego oraz Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby.
Jak umówisz się na spotkanie?
Nie musisz umawiać się na spotkanie.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
-
Wypełniony formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu – formularz możesz pobrać tutaj lub poprosić o niego w konsulacie,
-
dowód osobisty – jeśli zgłaszasz uszkodzenie dowodu,
- inny dokument tożsamości, na przykład paszport — jeśli go masz.
Ile zapłacisz?
Samo zgłoszenie jest bezpłatne.
Uwaga! Jeśli składasz zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w formie korespondencyjnej (pocztą lub faksem), możesz (choć nie musisz) złożyć w nim wniosek o wydanie zaświadczenia o utracie lub uszkodzeniu dowodu. Zaświadczenie będziesz mógł odebrać osobiście w konsulacie lub może ono zostać do Ciebie przesłane pocztą - pod warunkiem, że pokryjesz koszt jego przesyłki. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na tę opcję, koniecznie podaj w zgłoszeniu swoje dane kontaktowe takie jak numer telefonu lub e-mail, aby móc ustalić z konsulem sposób pokrycia kosztu przesyłki.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul przyjmie Twoje zgłoszenie o utracie lub uszkodzeniu dokumentu i niezwłocznie powiadomi urząd, który wydał dowód osobisty. Unieważnienie dowodu osobistego nastąpi z dniem zgłoszenia konsulowi jego utraty lub uszkodzenia.
Jak odbierzesz dokumenty?
Jeżeli zgłaszasz utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego osobiście w urzędzie konsularnym — dostaniesz potwierdzające ten fakt zaświadczenie.
Jeżeli wysyłasz formularz pocztą lub faksem — możesz zaznaczyć w formularzu, że chcesz dostać zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu. Zaświadczenie będziesz mógł odebrać osobiście w konsulacie lub może ono zostać do Ciebie przesłane pocztą - pod warunkiem, że pokryjesz koszt jego przesyłki. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na tę opcję, koniecznie podaj w zgłoszeniu swoje dane kontaktowe takie jak numer telefonu lub e-mail, aby móc ustalić z konsulem sposób pokrycia kosztu przesyłki.
Zatrzymaj zaświadczenie — może Ci się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące.
Pamiętaj, że zaświadczanie, które otrzymasz w konsulacie, nie jest dokumentem tożsamości.
Najczęściej zadawane pytania
Czy mogę złożyć w urzędzie konsularnym wniosek o wydanie dowodu osobistego?
Konsul nie wydaje dowodów osobistych. Wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko w Polsce, w dowolnym urzędzie gminy.
Utraciłem paszport oraz dowód osobisty i muszę wrócić do Polski. Czy konsul może mi wydać dokument uprawniający mnie do przekroczenia granicy?
W takiej sytuacji możesz złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Informacje dotyczące wymaganych dokumentów niezbędnych do wydania paszportu tymczasowego znajdziesz w części dotyczącej wydawania paszportów tymczasowych.
Materiały
formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistegoformularz_zgłoszenia_utraty_lub_uszkodzenia_dowodu_osobistego.pdf 0.16MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych ISAP
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu ISAP
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne ISAP