KAS podsumowała specjalistyczne warsztaty dla koordynatorów do spraw CITES i dóbr kultury
- Od 3 do 5 grudnia łódzka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) była gospodarzem warsztatów dla koordynatorów do spraw CITES i dóbr kultury.
- Poza specjalistami z KAS, uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w ochronę przyrody i dziedzictwa narodowego.
- Spotkanie było okazją do pogłębienie wiedzy i wymiany doświadczeń między specjalistami m.in. z KAS, Policji, Straży Granicznej, Ministerstwa Finansów (MF), instytucji kultury i instytucji zajmujących się ochroną przyrody i środowiska.
Uroczyste otwarcie warsztatów
Warsztaty rozpoczęto 3 grudnia. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in.: zastępca Szefa KAS Małgorzata Krok, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Tomasz Szymański, przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sekretarz Generalny Polskiego Komitet ds. UNESCO.
Pierwszego dnia szkolenia odbyło się wiele prelekcji i wykładów, podczas których zaproszeni goście omówili m.in. zagadnienia dotyczące historii ochrony dóbr kultury i okazów CITES przez KAS, współpracy pomiędzy służbami w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego i zwalczania przestępczości przeciwko dziedzictwu archeologicznemu. Podsumowano również Operację Pandora IX i współpracę pomiędzy KAS a muzeami.
Koordynatorzy z KAS do spraw CITES i dóbr kultury zostali uhonorowani odznakami i dyplomami przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa oraz Ministra Klimatu i Środowiska.
Zajęcia specjalistyczne
W trakcie kolejnych dni warsztatów, 4 i 5 grudnia, uczestnicy pogłębiali specjalistyczną wiedzę podczas zajęć prowadzonych m.in. w Orientarium i w łódzkich muzeach.
Koordynatorzy KAS do spraw CITES i pozostali uczestnicy zainteresowani tą tematyką odwiedzili łódzkie Orientarium. Wzięli tam udział w warsztatach omawiających zasady BHP dotyczące postępowania z żywymi zwierzętami zatrzymywanymi przez Służbę Celno-Skarbową w trakcie kontroli granicznych. Obejrzeli specjalistyczny sprzęt do chwytania dzikich zwierząt i broń do aplikacji środków służących do ich krótkotrwałego usypiania. Po obejrzeniu mieszkańców łódzkiego ZOO, w tym: słoni, orangutanów, niedźwiedzia himalajskiego, tapira i rekinów, zobaczyli trening medyczny słonia Aleksandra, a także mieli możliwość bliższego poznania pytona królewskiego.
W Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego wysłuchali wykładu o gatunkach motyli i owadów chronionych Konwencją Waszyngtońską (Konwencja CITES), które najczęściej trafiają do nielegalnego handlu. Uczestnicy obejrzeli również aktualną wystawę Muzeum, gdzie zgromadzone są okazy CITES z całego świata, w tym owady, muszle i koralowce.
W tym samym czasie koordynatorzy KAS do spraw dóbr kultury i przedstawiciele innych służb zwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w „Białej Fabryce”, która jest jednym z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. Wysłuchali wykładu o przemyśle odzieżowym i tkaninach oraz o ich wartości jako dzieł sztuki. Zapoznali się z najważniejszymi trendami rynkowymi i ich znaczeniem dla ochrony zabytków. Uczestnicy odwiedzili następnie Muzeum Sztuki w Łodzi MS1, mieszczące się w pałacu wybudowanym dla syna Izraela Poznańskiego, jednego z najbardziej znanych łódzkich fabrykantów.
Uczestnicy warsztatów zwiedzili salę neoplastyczną - stan początkowy, w której prezentowana jest kolekcja europejskiej awangardy lat 30. XX wieku, słynnej Grupy a.r. Pracownicy MS1 zaprezentowali najważniejszych artystów polskiej sztuki nowoczesnej i przedstawili ich dorobek artystyczny, dostępny w zbiorach Muzeum. Uczestnicy zwiedzili również magazyn studyjny, gdzie zapoznali się z obiektami sztuki współczesnej oraz systemem ich przechowywania i zabezpieczania. Obserwowali, jak przebiega w praktyce proces konserwacji dzieł sztuki i ich fachowego oznaczania oraz dowiedzieli się, jak przywrócić dzieło do jego oryginalnego stanu.
Zakończenie warsztatów
Warsztaty zakończyły się podsumowaniem spotkania przez jego uczestników, którzy podkreślali ich profesjonalną organizację przez łódzką KAS i chwalili bogaty program szkolenia, stworzony wspólnie z ekspertami z Departamentu Ceł MF.
Wskazywano, że tylko skuteczna współpraca służb i właściwa koordynacja działań związanych z zapobieganiem nielegalnemu przywozowi okazów CITES i transgranicznemu przemieszczaniu nielegalnie pozyskanych dóbr kultury może przełożyć się na zwiększenie wykrywalności tych przestępstw i ich zwalczanie.
Wypracowanie wspólnych procedur i stworzenie właściwego systemu szkoleń przynosi skutek w postaci większej świadomości społecznej i przyczynia się tym samym do zmniejszenia popytu na nielegalne okazy CITES i dobra kultury.