W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 lutego - Dzień Służby Cywilnej

17.02.2025

Z okazji Dnia Służby Cywilnej Kierownictwo Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych składa serdeczne życzenia wszystkim pracownikom służb, urzędów i inspekcji.

Widoczny tekst "Dzień Służby Cywilnej - 17 lutego 2025 r.", granatowa grafika z mapą Polski oraz logo Służby Cywilnej.

Ustawą z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw postanowiono, że w dniu 17 lutego przypada Dzień Służby Cywilnej. 

W 2025 roku obchodzimy go po raz drugi. Wcześniej nieoficjalnym świętem był dzień 11 listopada. Wybrana data nie jest przypadkowa. Ten dzień ma upamiętnić pierwszą ustawę z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, która została uchwalona
w niepodległym państwie polskim.

- W dniu Naszego święta chciałam Wam bardzo podziękować i powiedzieć, że Wasza praca jest ważna, niezależnie od tego, czy pracujecie w warszawskim ministerstwie, urzędzie wojewódzkim, powiatowym inspektoracie, a może w którymś z urzędów Krajowej Administracji Skarbowej. Wasza praca jest ważna i niezbędna, żeby państwo dobrze funkcjonowało – powiedziała Anita Noskowska-Piątkowska, Szefowa Służby Cywilnej.

Czym jest Służba Cywilna?

Służba cywilna została ustanowiona po to, aby zadania państwa były wykonywane w sposób zawodowy, rzetelny, bezstronny i politycznie neutralny.

Podstawowe zadania to budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa. Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin naszego życia.  Obecnie w służbie cywilnej pracuje ponad 120 tys. osób – członków korpusu służby cywilnej. 

Kto jest kim w służbie cywilnej?

Prezes Rady Ministrów

Jest konstytucyjnym zwierzchnikiem służby cywilnej. To właśnie premier powołuje i nadzoruje pracę szefa służby cywilnej.

Szef Służby Cywilnej

Jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach służby cywilnej. Obsługę Szefa Służby Cywilnej oraz Rady Służby Publicznej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – przede wszystkim Departament Służby Cywilnej, a także inne departamenty
(np. Departament Prawny, Departament Spraw Obywatelskich). Szef Służby Cywilnej realizuje zadania określone w ustawie przy pomocy dyrektorów generalnych urzędów.

Rada Służby Publicznej

Organ opiniodawczo-doradczy przy Prezesie Rady Ministrów. Do jej zadań należy m.in wyrażanie opinii w sprawach dotyczących służby cywilnej przedstawianych jej przez Prezesa Rady Ministrów lub Szefa Służby Cywilnej oraz z własnej inicjatywy.

Kto może wstąpić do korpusu służby cywilnej?

Profesjonaliści. Przyszli członkowie korpusu muszą przejść procedurę kwalifikacyjną, która wyłania najlepszych fachowców w swoich dziedzinach, mających predyspozycje do pracy
w administracji, rzetelnych, lojalnych wobec państwa i życzliwych dla obywatela.

Pracownikiem służby cywilnej może zostać każda osoba, która spełnia wymagania artykułu 4 ustawy, a więc:

  1. jest obywatelem polskim (odstępstwa od tej zasady określa art. 5 ustawy),
  2. korzysta z pełni praw publicznych,
  3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
  4. posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy,
  5. cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Więcej: https://www.gov.pl/web/sluzbacywilna/zyczenia-szefowej-sluzby-cywilnej-anity-noskowskiej-piatkowskiej-z-okazji-dnia-sluzby-cywilnej

(jn,as)

Źródło: Gov.pl; KSAP