W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

68. sesja Sekcji Branżowej ds. Świeżych Owoców i Warzyw Grupy Roboczej EKG/ONZ ds. Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych

03.06.2020

Z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2, fizyczna 68. sesja Sekcji Branżowej ds. Świeżych Owoców i Warzyw Grupy Roboczej EKG/ONZ ds. Norm Jakościowych dla Produktów Rolnych (GE.1/WP.7), która miała odbyć się w Genewie, została odwołana.

W górnej części znajduje się na łan zboża w okręgu, poniżej znajduje się skrótowiec IJHARS.

Zamiast tradycyjnej sesji, aby zachować ciągłość prac, organizatorzy zaproponowali inny format spotkania- połączenie procedury pisemnej i webinaru. Ta nowatorska metoda umożliwiła kontynuację prac nad dokumentami oraz udział w dyskusji większej liczby delegatów niż zazwyczaj. W spotkaniu wzięły udział delegacje z ponad 20 krajów z całego świata. Polska reprezentowana była przez  przedstawicieli Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Na sesji pracowano między innymi nad rewizją norm EKG/ONZ. Delegaci przeprowadzili dyskusję dotyczącą zabiegu „odzieleniania” grejpfrutów, pomelo, cytryn, mandarynek oraz pomarańczy oraz włączenia do zakresu normy dla owoców cytrusowych hybryd międzygatunkowych wykazujących właściwości grejpfrutów.

Ponadto, omówiono dodanie nowych odmian do listy odmian jabłek (w tym mutantów), gruszek i śliwek. Podczas sesji dyskutowano również nad normami dla marchwi, persymony a także winogron stołowych.

Kolejnym punktem dyskusji była rewizja układu norm dla świeżych owoców i warzyw pod kątem zmian w zakresie tolerancji jakościowych w klasie I i II.

Następnie delegaci przeszli do omówienia problematyki marnowania żywności. Zaproponowano, aby w celu zminimalizowania strat i odpadów Sekcja ds. Standaryzacji Świeżych Owoców i Warzyw EKG/ONZ - WP7 opracowała kodeks, podobny do już istniejącego Kodeksu Dobrej Praktyki odnoszącego się głównie do rynków krajów rozwiniętych, który w sposób szczególny zajmie się sytuacją i wyzwaniami związanymi z produkcją, handlem i sprzedażą świeżych owoców i warzyw w krajach rozwijających się.

Pełen raport z sesji będzie dostępny na stronie EKG/ONZ po okresie konsultacji w ramach procedury pisemnej.

{"register":{"columns":[]}}