#IJHARSnaFerie, czyli świadomie wybieram jakość?
16.01.2025
Bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku to nie tylko zasady bezpiecznego zachowania się, o których przypominają wszystkie instytucje państwowe zaangażowane w edukację prewencyjną oraz działania szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia. Bezpieczna ferie – to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument. IJHARS podpowiada, jak świadomie wybierać produkty spożywcze, żeby nie dać się oszukać i kupić produkt o oczekiwanej jakości.
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wolny czas spędzony na świeżym powietrzu i odpoczynku od codziennej rutyny zajęć szkolnych. Dla części z nich to również czas wyjazdów poza swoje miejsce zamieszkania na zorganizowane turnusy narciarskie czy wspólne wycieczki z rodziną i przyjaciółmi. Aby ferie przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
Bezpieczna ferie – to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument. IJHARS podpowiada, jak świadomie wybierać produkty spożywcze, żeby nie dać się oszukać i kupić produkt o oczekiwanej jakości.
Pamiętaj, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność oraz wiedza o swoich prawach konsumenta.
Konsumencie pamiętaj o swoich prawach!
# Masz prawo znać skład kupowanych produktów i potraw. Sprzedawca ma obowiązek udostępnić te informacje.
# Czytaj uważnie etykiety – przede wszystkim nazwa, skład i okres przydatności do spożycia. Zwróć uwagę na nazwy zarejestrowane przez UE.
# Zwracaj uwagę na skład produktu i potrawy – alergeny.
# Zwracaj uwagę na pochodzenie produktów. Są środki spożywcze, na których jest obowiązek wskazania kraju pochodzenia – np. mięso, miód, świeże owoce i warzywa. Zwróć uwagę na towary oznaczone znakiem „Produkt Polski”.
# Uważaj na wszelkiego rodzaju „manufaktury smaku”, „tradycyjne jadła”, „wiejskie” i „domowe” potrawy, itp., bo w wielu przypadkach takie hasła to zwykłe chwyty marketingowe, mające jedynie na celu „złapanie klienta”.
Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości co do jego jakości i nie czujesz się usatysfakcjonowany zakupionym towarem, możesz to do nas zgłosić! Kontakt do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/ijhars/wijhars
Obiad na szlaku, czyli dzisiaj jemy poza domem.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na posiłek w barze, w restauracji czy innym punkcie gastronomicznym?
# Masz prawo znać skład każdej potrawy, jaką wybierzesz, w tym zawarte w niej alergeny i poszczególne składniki sosów, przypraw, sałatek itp. Rzetelna informacja o składzie dania powinna być dostępna bezpośrednio dla konsumenta (np. w menu, cenniku, na ścianie lokalu) bez potrzeby pytania obsługi lokalu. Masz prawo dostać pełną informację o potrawie przed złożeniem zamówienia.
# Musisz mieć również informację o cenie wielkości porcji lub dania, które zamawiasz. Ta informacja musi być przedstawiona w widocznym miejscu i podobnie jak skład dania, musi być sformułowana jasno i czytelnie.
Lubisz ryby? Oprócz Twojego ulubionego wybranego gatunku zwróć uwagę na postać, w jakiej jest ona oferowana w daniu, np. smażona, grillowana, z panierką lub bez, filet lub tusza, a może dzwonko itp. Wolisz pierogi? Szukaj w menu informacji o faktycznym składzie, a nie tylko nazw i haseł typu „pierogi po zbójnicku” czy „przysmak spod Giewontu”.
A może coś na słodko? Racuchy, placki czy naleśniki z serem lub śmietaną i cukrem. Owszem, ale pamiętaj, że przetwory mleczne są tylko z mleka. Stąd wszelkiego rodzaju wyroby sero i śmietanopodobne są tutaj zabronione. Podobnie wszelkiego rodzaju makarony z sosami śmietanowymi muszą być przygotowane właśnie ze śmietany, a nie jakiegoś dziwnego tworu w proszku rozmieszanego z wodą. Lubisz sosy grzybowe lub w ogóle grzyby jako smaczny dodatek? Czytaj uważnie w menu, jakie grzyby znajdują się w daniu, bo „pizza z grzybami leśnymi”, w której są głównie pieczarki, to nie jest to, czego oczekujesz i za co chciałbyś zapłacić.
Dodatkowo produkty określane jako „… z mleka owczego” lub „… kozi” itp. nie mogą zawierać mleka pochodzącego od innego gatunku zwierząt niż wskazany w nazwie. Komunikaty typu „100% mleka koziego” na takich produktach są błędne i nie powinny być stosowane.
Kochasz oscypki i nie wyobrażasz sobie wycieczki w góry bez tego przysmaku. Pamiętaj! Nie każdy serek kupiony w rejonach górskich to oscypek. Ten szczególny ser posiada nazwę zarejestrowaną przez Komisję Europejską jako chroniona nazwa pochodzenia (ChNP). Cały proces technologiczny, czyli produkcja, przetwarzanie i przygotowywanie takiego produktu odbywa się na określonym obszarze geograficznym. Nazw zarejestrowanych nie można zatem stosować dla przypadkowych produktów. Podobnie jest z serami feta i halloumi. Jeśli wybierzesz sałatkę z dodatkiem serów to nie daj się nabrać na niedozwolone imitacje, np. „a la Feta” „a la Halloumi”, w stylu Feta”, „jak Halloumi” itp.
#Jeśli dostałeś coś innego niż to, co zamówiłeś lub jeśli dostałeś danie niewłaściwej jakości, np. zupa była zimna, ryba czy kotlet przypalone, a ziemniaki niedogotowane, to masz prawo złożyć reklamację. W takim przypadku możesz poprosić o podgrzanie dania, wymianę lub zwrot pieniędzy. W ramach reklamacji może domagać się np. obniżenia ceny lub wymiany dania. Pamiętaj jednak, że nie możesz złożyć reklamacji na podstawie subiektywnych wrażeń, bo np. nie smakowało ci danie.
Może zamiast konkretnego obiadu jakaś przekąska na szybko?
Wyobraź sobie, że jesteś w drodze na ferie, na szlaku lub po prostu spacerujesz w pięknych okolicznościach przyrody. Nic tak nie popsuje Ci humoru jak „mały wielki głód”😉 Jeśli nagle na Twojej drodze wyrośnie foodtruck lub inna budka z cudownie pachnącymi przekąskami „na szybko”, pamiętaj, że tacy sprzedawcy mają takie same obowiązki odnośnie udostępniania informacji o sprzedawanych potrawach i daniach, jak inne lokale gastronomiczne. Szybko i gdzieś daleko na szlaku nie znaczy poza wszelkimi regulacjami.
Pizza, kebab, zapiekanka, a może hamburger lub hot dog? Brzmi kusząco, prawda? Warto jednak zastanowić się, za co faktycznie zapłacisz i co w efekcie otrzymasz na swój talerz. Wybieraj z głową! Zwracaj uwagę na jakość produktu.
Pamiętaj o alerganach, zwłaszcza, jeśli masz alergię lub nietolerancję na jakieś składniki spożywcze, szczególną uwagę zwracaj na wykaz składników. Informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i zrozumiałe dla konsumenta.
Może zdecydujesz się na kanapkę? Jest zapakowana, więc można wziąć na późnej. Wybierając produkty opakowane, uważnie przyglądaj się dacie podanej na opakowaniu. Czy wiesz, co oznaczają określenia „należy spożyć do” oraz „najlepiej spożyć przed”/„najlepiej spożyć przed końcem” podane na opakowaniach żywności? Nie oznaczają tego samego!
Wszystkim życzymy udanych ferii zimowych, dobrych wyborów i najwyższej jakości spożywanych produktów.