Jakość handlowa przypraw w 2022 r.
28.12.2022
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała jakość handlową przypraw jednoskładnikowych, mieszanek przypraw (np. typu zioła prowansalskie) i przypraw do konkretnych potraw (np. do grilla, do mięsa, do sałatek) z uwzględnieniem produktów paczkowanych oraz sprzedawanych luzem (na wagę).
Kontrolą objęto 108 podmiotów, w tym 67 sklepów i 41 producentów.
Cechy organoleptyczne
Oceną organoleptyczną objęto 8 partii. Nie stwierdzono nieprawidłowości w danym zakresie.
Badania laboratoryjne
Parametry fizykochemiczne sprawdzono w 173 partiach, z czego 13 zakwestionowano (7,5%). Stwierdzono zaniżoną masę oraz nie potwierdzono tożsamości gatunkowej majeranku i oregano (wykryto obecność obcych części roślin – głównie oliwki europejskiej).
Znakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 306 partii, z czego w 101 stwierdzono nieprawidłowości (33,0%). Dotyczyły one m.in.:
- Braku uwzględnienia w nazwie zastosowanego procesu suszenia.
- Podania dużą czcionką nazwy „oregano” (pod nią mniejszą czcionką określenia „mieszanka”) i jego wizerunku dla mieszanki przypraw zawierającej 15% oregano.
- Sugerowania szczególnych właściwości przez stosowanie deklaracji „bez substancji konserwujących”, „100% naturalnie z natury”, „produkt naturalny”.
- Wskazania niezgodnego z prawdą kraju pochodzenia.
- Podawania niezgodnie z przepisami informacji m.in. o ilości nominalnej, dacie minimalnej trwałości (w tym stwierdzono produkty przeterminowane) i warunkach przechowywania.
- Braku obowiązkowych informacji dla przypraw oferowanych do sprzedaży luzem.