W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jakość handlowa tłuszczów spożywczych w 2021 r.

20.04.2022

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową tłuszczów do smarowania innych niż tłuszcze mleczne (margaryn, tłuszczów do smarowania X%, miksów do smarowania) oraz tłuszczów do celów kulinarnych (przeznaczonych do pieczenia, smażenia, gotowania). Kontrolą objęto 73 podmioty (14 producentów i 59 sklepów).

Na środku na papierze do pieczenia znajduje się margaryna w kostce, obok leży gałązka rozmarynu, w tle miska z główką czosnku.

Cechy organoleptyczne
Cechy organoleptyczne sprawdzono w 62 partiach. Z uwagi na niewłaściwy wygląd i barwę z oznakami pleśni zakwestionowano 1 partię (1,6%).

Badania laboratoryjne
Parametry fizykochemiczne sprawdzono w 84 partiach, z czego 13 zakwestionowano (15,5%). Stwierdzono m.in. zaniżoną lub zawyżoną zawartość tłuszczu oraz zaniżoną zawartość soli.

Oznakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 157 partii, z czego w 39 stwierdzono nieprawidłowości (24,8%). Dotyczyły one m.in.:

  • Stosowania nazwy tłuszczu do smarowania nieadekwatnej do jego kategorii wynikającej z przepisów (np. „margaryna” zamiast „tłuszcz do smarowania X%”, „… miks tłuszczowy do smarowania 81% tłuszczu” zamiast „miks tłuszczowy”).
  • Użycia nazwy zarezerwowanej dla tłuszczów do smarowania przy jednoczesnej deklaracji  przeznaczenia do celów kulinarnych (tj. do smażenia, pieczenia, gotowania).
  • Wskazania określenia „osełka” wraz z wizerunkiem krowy na opakowaniu „miksu tłuszczowego” (zawierającym 72% tłuszczu roślinnego i 10% tłuszczu mlecznego), który dodatkowo był w sklepie prezentowany wśród masła.
  • Użycia określenia „mleczna” dla „tłuszczu roślinnego 60% ...” zawierającego 0,5% składnika mlecznego.
  • Braku wyszczególnienia w składzie wyrobu gotowego stosowanego w procesie produkcji beta karotenu.
  • Braku deklaracji w wykazie składników procentowej zawartości soli.
  • Podawania niezgodnie z przepisami informacji o wartości odżywczej oraz danych producenta.
{"register":{"columns":[]}}