W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kończy się Międzynarodowy Rok Prosa i podobnych zbóż

29.12.2023

Rok 2023 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Międzynarodowym rokiem prosa i innych zbóż z tej grupy. Przypominamy najważniejsze informacje.

Baner w języku ang prezentuje napis: Międzynarodowy Rok Prosa 2023 nad literami ikonografiki zboż

Do zbóż z tej grupy należą między innymi występujące w Polsce proso zwyczajne (Panicum miliaceum L.) oraz popularne w Afryce i Azji sorgo (Sorghum Moench), rozplenica perłowa (Pennisetum glaucum L.), proso afrykańskie (Eleusine coracana L.), a także proso włoskie (Setaria italica). Według ONZ obchody były okazją do podniesienia świadomości i zwrócenia uwagi na odżywcze i zdrowotne właściwości tych zbóż oraz ich przydatność do uprawy w niekorzystnych i zmieniających się warunkach klimatycznych. Rok ten również promował ich zrównoważoną produkcję, podkreślając jednocześnie potencjał w zakresie zapewnienia nowych możliwości rynkowych dla producentów i konsumentów.

Podczas inauguracji obchodów Dyrektor Generalny FAO, QU Dongyu zwrócił uwagę, że uprawa zbóż takich jak proso, sorgo i inne z tej grupy może przyczynić się do wzmocnienia pozycji drobnych rolników, osiągnięcia zrównoważonego rozwoju, wyeliminowania głodu, dostosowania się do zmian klimatycznych, promowania różnorodności biologicznej i przekształcenia systemów rolno-spożywczych.

Głównym produktem spożywczym otrzymywanym z ziaren prosa zwyczajnego w Polsce jest kasza jaglana. Wyroby z tego zboża polecane są osobom zmagającym się z celiakią i nietolerancją glutenu.

Ze względu na małe wymagania glebowe i wodne, wysokie plonowanie oraz specyficzne właściwości odżywcze zboże to zasługuje na uwagę i szeroką promocję.

Światowe obchody obejmowały konferencje, seminaria, warsztaty, wystawy, pokazy i konkursy kulinarne oraz inne wydarzenia. Ciekawym dorobkiem tegorocznych obchodów jest wydana przez FAO książka kucharska prezentująca potrawy świata przyrządzone z różnych rodzajów prosa.

Podczas tegorocznej sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego w Rzymie przedstawiciel Indii zaproponował, aby organizacja rozważyła opracowanie norm dla różnych rodzajów prosa i ich produktów. Propozycja ta będzie niebawem formalnie konsultowana z państwami członkowskimi KKŻ.

Więcej na temat Międzynarodowego roku prosa można znaleźć na stronie FAO.

{"register":{"columns":[]}}