Obowiązki ubojni
Obowiązek stosowania klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych w Polsce dotyczy wszystkich rzeźni, które w ostatnim zakończonym roku ubiły:
- powyżej 10400 sztuk trzody chlewnej, (tj. pow. 200 szt. tygodniowo średnio w roku),
- powyżej 3900 sztuk bydła (tj. pow. 75 szt. tygodniowo średnio w roku).
Pozostałe ubojnie mogą dobrowolnie klasyfikować tusze wołowe lub wieprzowe na takich samych zasadach. Koszty klasyfikacji tusz oraz odpowiedzialność za prawidłowe stosowanie skali klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych ponoszą w Polsce ubojnie.
Na ubojniach bydła i trzody chlewnej spoczywa też obowiązek przekazywania dostawcą zwierząt wyników klasyfikacji tusz wołowych i wieprzowych. Wyniki klasyfikacji mogą być przekazywane w formie papierowej lub elektronicznej i zawierają następujące informacje:
- klasę jakości tuszy,
- masę tuszy,
- prezentację tuszy w chwili ważenia i klasyfikacji,
- informację, że do klasyfikowania tusz zastosowano technikę automatyczną (jeśli taka była stosowana).
Ponadto wszystkie przedsiębiorstwa, które prowadzą ubój bydła i trzody chlewnej mają obowiązek składania kwartalnych i rocznych informacji o liczbie uzyskanych tusz wołowych i wieprzowych do Wojewódzkiego Inspektora JHARS właściwego ze względu na miejsce uboju zwierząt. Informacje o liczbie uzyskanych tusz (kwartalne i roczne) powinny być składane w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po kwartale lub roku, którego informacja dotyczy.
Informacje dotyczące obowiązku zgłoszenia prowadzenia działalności są dostępne na stronie internetowej GIJHARS w zakładce FAQ – obowiązki przedsiębiorców:
http://www.gov.pl/ijhars/obowiazki-przedsiebiorcow