Podsumowanie IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2023
18.10.2023
18 października br. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się konferencja „Pszczelarstwo - odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes” połączona z ogłoszeniem wyników IX edycji Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2023 oraz wręczeniem nagród Laureatom.
Już po raz dziewiąty SGGW wraz z Fundacją Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju zorganizowali ogólnopolski Konkurs na Pszczelarza Roku oraz towarzyszącą mu konferencję naukową. W tym roku tematem przewodnim i hasłem konferencji było „Pszczelarstwo - odpowiedzialne hobby, odpowiedzialny biznes”.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli wspólnie Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych a także Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Michał Zasada – Patron Honorowy Konferencji.
- Pszczelarstwo to bardzo ważny sektor polskiego rolnictwa i gospodarki, a takie wydarzenia, jakim jest konferencja i kolejna już edycja ogólnopolskiego konkursu, stanowią doskonałą okazję do promocji polskiego pszczelarstwa – podkreślił w swoim wystąpieniu do zebranych Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wydarzenie przyciąga corocznie wielu pasjonatów i miłośników pszczół, producentów polskich miodów - specjalistów w swojej dziedzinie. Służy wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych. Skłania do dyskusji nad jakością miodu dostępnego na krajowym rynku.
W trakcie tegorocznej konferencji poruszono m.in. zagadnienia dotyczące wyzwań etycznych pszczelarstwa, regulacji prawnych zapewniających bezpieczeństwo owadów zapylających podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin, analizy pyłkowej miodu, determinantów rynku pszczelarskiego i promocji jego produktów.
Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości. Eksperci przypomnieli również o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół. Dlatego konieczna jest świadomość oddziaływania pszczół na środowisko oraz wpływu środowiska na rodziny pszczele.
– Kładziemy w ministerstwie rolnictwa duży nacisk na współpracę z pszczelarzami, bo zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne są pszczoły – powiedział podczas konferencji Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus. - Pszczelarstwo to bardziej pasja niż zawód, a pszczelarz jest bliżej – niż ktokolwiek inny – natury, środowiska i klimatu.
Po konferencji odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2023 oraz wręczono nagrody laureatom. Do Konkursu można było zgłaszać kandydatów w czterech kategoriach: pszczelarstwo hobbystyczne, pszczelarstwo zawodowe, pszczelarz współpracujący z rolnikiem, pszczelarstwo miejskie.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych od kilku lat wspiera organizatorów konkursu. Aktywnie uczestniczy w obradach kapituły oceniającej miody oraz pracę i zaangażowanie pszczelarzy. Laureaci konkursu są rozpoznawani w środowisku pszczelarskim.
- Pozyskane przez uczestników konkursu miody cechuje wysoka jakość zgodna z przepisami oraz dodatkowe walory, które wyróżniają dany produkt na tle innych. – podkreślił Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor JHARS. - Nieocenione są także inne działania prowadzone przez pszczelarzy na rzecz społeczności lokalnej, środowiska naturalnego a także nauki. – dodał Rzodkiewicz. - Pszczelarze są w powszechnej świadomości społecznej synonimem pracowitości, podobnie jak owady, z którymi przebywają. Stąd wzięło się powiedzenie „pracowity jak pszczółka”.
Laureatką Grand Prix tegorocznego Konkursu i zdobywczynią tytułu Pszczelarza Roku 2023 została pani Katarzyna Maziec, pszczelarka z województwa warmińsko-mazurskiego, która od dziewięciu lat zajmuje się pszczelarstwem i prowadzi pasiekę wędrowną.
Wszystkim Laureatom IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2023 serdecznie gratulujemy kontynuowania pięknej tradycji polskiego bartnictwa i życzymy dalszych sukcesów w prowadzeniu własnych pasiek!
(jn, GIJHARS, MRiRW)