W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2024

18.10.2024

17 października w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w Auli Kryształowej odbyła się konferencja „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój rolnictwa” połączona z ogłoszeniem wyników X edycji Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2024 oraz wręczeniem nagród Laureatom.

Pszczelarz w stroju roboczym, podczas pracy przy ulach na polu wśród słoneczników.

Już po raz dziesiąty SGGW wraz z Fundacją Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju zorganizowali ogólnopolski Konkurs na Pszczelarza Roku oraz towarzyszącą konferencję. W tym roku tematem przewodnim i hasłem konferencji było „Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój rolnictwa”.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli wspólnie Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych; Henryk Smolarz, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; Marek Wigier, Dyrektor Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy a także Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prof. dr hab. Michał Zasada.

Wydarzenie przyciąga corocznie wielu pasjonatów i miłośników pszczół, producentów polskich miodów - specjalistów w swojej dziedzinie. Służy wymianie poglądów pomiędzy badaczami, praktykami i przedstawicielami instytucji państwowych. Skłania do dyskusji nad jakością miodu dostępnego na krajowym rynku.

- Pszczelarze dbają o pszczoły, niemniej jednak warto podkreślić aspekt pozytywnego wpływu pszczelarstwa na środowisko, ekosystem, jak również bioróżnorodność. – podkreśliła Agnieszka Sudoł, Zastępca Głównego Inspektor JHARS. – Dostarczacie Państwo na polskie stoły cudowny produkt, którym możemy się delektować (…) – dodała Sudoł.

W trakcie tegorocznej konferencji poruszono m.in. następujące zagadnienia: transformacyjna moc pszczelarstwa; problemy z jakością wosku pszczelego i zagrożenia wynikające z zafałszowań węzy; platforma z danymi zapewniającymi identyfikowalność i przejrzystość w łańcuchu wartości miodu.

Jak podkreślali prelegenci, współpraca rolnictwa z pszczelarstwem przynosi korzyści dla obu stron. Dla rolników oznacza ona wyższe plony, o wyższej jakości, a dla pszczelarzy rozwój pasiek i miód dobrej jakości. Eksperci przypomnieli również o roli i znaczeniu pszczół w ekosystemie – o wzajemnym uzależnieniu istnienia roślin owadopylnych i pszczół.

- Pszczelarstwo to nie tylko zawód, ale to również pasja, żeby być pszczelarzem trzeba mieć bardzo dużą wiedzę – powiedział w swoim wystąpieniu do zebranych Rektor SGGW. – Rolnictwo jest wielkim rezerwuarem do tego, żeby pszczelarstwo mogło się rozwijać, ale przede wszystkim pszczelarstwo jest najlepszym indykatorem tego, czy rolnictwo rozwija się w sposób zrównoważony.   

Po konferencji odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu PSZCZELARZ ROKU 2024 oraz wręczono nagrody laureatom. Do Konkursu można było zgłaszać kandydatów w kategoriach: pszczelarstwo hobbystyczne, towarowe, miejskie, pszczelarz współpracujący z rolnikiem.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych od kilku lat wspiera organizatorów konkursu. Aktywnie uczestniczy w obradach kapituły oceniającej miody oraz pracę i zaangażowanie pszczelarzy. W tym roku w kapitule konkursu wzięła udział Pani Anna Niziołek, Zastępca Dyrektora Laboratorium IJHARS w Kielcach.

Laureatem Grand Prix tegorocznego Konkursu i zdobywcą tytułu Pszczelarza Roku 2024 został Łukasz Waryas, pszczelarz z województwa lubuskiego, który prowadzi pasiekę wędrowną i stacjonarną, ma zarejestrowanych 78 rodzin pszczelich.

Wszystkim Laureatom X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pszczelarz Roku 2024 serdecznie gratulujemy kontynuowania pięknej tradycji polskiego bartnictwa i życzymy dalszych sukcesów w prowadzeniu własnych pasiek.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}