Przegląd zarządzania w GIJHARS
20.02.2024
W dniach 19-20 lutego 2024 r. w siedzibie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie odbywa się przegląd zarządzania za 2023 r., poświęcony kompleksowej ocenie funkcjonowania wszystkich biur GIJHARS, według standardów systemu zarządzania jakością zgodnych z normą PN-EN ISO 9001.
W przeglądzie zarządzania bierze udział najwyższe kierownictwo GIJHARS z Przemysławem Rzodkiewiczem, Głównym Inspektorem Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, na czele. Biorą w nim udział także dyrektorzy wszystkich biur oraz inni, wskazani przez kierownictwo pracownicy GIJHARS.
Celem przeglądu zarządzania jest ocena wszystkich procesów i działań komórek organizacyjnych GIJHARS mających wpływ na funkcjonowanie i jakość kontroli zarządczej. Jej regularna ocena i doskonalenie odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu efektywnej i terminowej realizacji zadań statutowych oraz realizacji strategicznych kierunków rozwoju GIJHARS.
Podczas tegorocznej edycji przeglądu zarządzania w GIJHARS podejmowane są m.in. następujące tematy i zagadnienia:
- funkcjonowanie procesów
- wyniki analizy ryzyka
- informacje zwrotne od klientów lub istotnych interesariuszy
- wyniki ankiet samooceny kontroli zarządczej pracowników i kierowników
- wzmacnianie wizerunku IJHARS
- wyniki kontroli wewnętrznych
- wyniki audytów wewnętrznych
- działania korygujące i doskonalące
- wyniki badań biegłości laboratoriów
- program zarządzania zasobami ludzkimi na lata 2022-24
- realizacja planu szkoleń
- realizacja zaplanowanych celów jakości na 2023 r.
- planowanie celów jakości na 2024 r.
- ocena skuteczności działania systemu zarządzania jakością, a także ocena skuteczności poszczególnych standardów kontroli zarządczej.
W tym kontekście warto przypomnieć, jakie są strategiczne cele jakościowe IJHARS. Są to:
- przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu artykułów rolno-spożywczych o niewłaściwej jakości handlowej, w tym zafałszowanych,
- zapewnienie stałego rozwoju potencjału analitycznego laboratoriów,
- zapewnienie efektywnej współpracy i aktywnego udziału Polski w pracach Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz organów Unii Europejskiej.
Więcej informacji na temat polityki jakości obowiązującej w GIJHARS, a także zakresu kompetencji i zadań Inspekcji, można znaleźć na stronach internetowych:
https://www.gov.pl/web/ijhars/system-zarzadzania-jakoscia
https://www.gov.pl/web/ijhars/zadania-inspekcji2