W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport FAO na temat bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym

18.10.2024

Okładka raportu FAO nt. Bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym. Na dole widoczne jest również niebieskie logo FAO.

Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych (FAO) opublikowała raport na temat Bezpieczeństwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym. Materiał został opracowany w ramach programu FAO dotyczącego prognozowania bezpieczeństwa żywności. Raport zawiera analizę aktualnych i pojawiających się dowodów na zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności w systemach produkcji żywności o obiegu zamkniętym. W raporcie dogłębnie przeanalizowano cztery główne wymiary problemów - niedobór wody, straty i marnotrawstwo żywności, odpady opakowaniowe żywności oraz efektywność użytkowania gruntów.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że transformacja w kierunku systemów rolno-spożywczych o obiegu zamkniętym opiera się na wykorzystaniu lub ponownym wykorzystaniu alternatywnych źródeł wody, odpadów żywnościowych i produktów ubocznych oraz opakowań żywności. W ten sposób realizowane są deklaracje poprawy zrównoważonego rozwoju środowiska i zapewnienia potencjalnych korzyści dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.

Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że różne zanieczyszczenia mikrobiologiczne, chemiczne lub fizyczne mogą być wprowadzane i potencjalnie gromadzone podczas procesów o obiegu zamkniętym.

Rozwiązanie potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym będzie możliwe poprzez tworzenie przepisów prawnych, uświadamianie konsumentów i ukierunkowane badania. Wspólne działania wszystkich zainteresowanych stron będą kluczem do przekształcenia systemów rolno-spożywczych w celu osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.

Zachęcamy do lektury raportu.

(opr. AJ, BWM)

{"register":{"columns":[]}}