Współpraca w ramach nowoutworzonej unijnej platformy miodowej
09.07.2024
Michał Kołodziejczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powierzył Głównemu Inspektoratowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych rolę jednostki odpowiedzialnej za koordynację krajowej współpracy w ramach nowoutworzonej unijnej platformy miodowej.
Platforma miodowa, będąca wyodrębnioną grupą ekspertów przy Komisji Europejskiej, jest jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych w związku z nowelizacją dyrektywy Rady 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącej się do miodu.
Zgodnie z dyrektywą unijna platforma powinna:
- gromadzić dane na temat metod poprawy kontroli autentyczności miodu, w szczególności metod wykrywania zafałszowań w miodzie, w celu ich ewentualnej harmonizacji;
- przedstawiać zalecenia dotyczące identyfikowalności i śledzenia miodu;
- przedstawiać zalecenia dotyczące aktualizacji kryteriów składu i innych parametrów jakościowych określonych w dyrektywie;
- przedstawiać zalecenia w celu ustanowienia unijnego laboratorium referencyjnego.
Członkami platformy mają być przedstawiciele właściwych organów państw członkowskich UE, odpowiedzialnych za krajowe wdrożenie dyrektywy miodowej, obejmujące aspekty regulacyjne i kontrolne, w tym wyznaczone laboratoria. Ponadto w pracach wezmą udział eksperci reprezentujący przedsiębiorców, środowisko akademickie, społeczeństwo obywatelskie oraz, posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dodatkowi eksperci powołani przez Komisję Europejską.
W pracach platformy, w zakresie związanym z kontrolą jakości, autentycznością i identyfikowalnością miodu będą uczestniczyć eksperci GIJHARS.