W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyła się 43. Sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego

43. sesja Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO odbyła się w formie wideokonferencji 24, 25 i 26 września oraz 12 i 19 października 2020 r. Raport z posiedzenia przyjęto 5 i 6 listopada 2020 roku.

Z lewej strony Dyrektor Generalny FAO Qu Dongyu, Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W otwarciu pierwszej w historii wirtualnej sesji KKŻ udział wzięli dyrektorzy generalni FAO i WHO, którzy powitali ponad 800 zarejestrowanych delegatów z całego świata.
Podczas sesji zatwierdzono ostatecznie 17 dokumentów oraz 7 propozycji nowych prac
Największą dyskusję podczas sesji wywołał zrewidowany Kodeks praktyki w celu zapobiegania i ograniczenia oporności na leki przeciwdrobnoustrojowe. Część członków KKŻ, w tym UE i jej państwa członkowskie, zgłosiła zastrzeżenia do treści dokumentu pośrednio zatwierdzanego na 5. stopniu procedury, w szczególności odnośnie zapisów ogólnych zasad dotyczących stosowania promotorów  wzrostu i profilaktycznego użycia leków.
Najważniejszym dokumentem ostatecznie przyjętym podczas tegorocznej sesji była rewizja Ogólnych zasad higieny żywności wraz z aneksem HACCP.
Innym istotnym dokumentem jest przyjęty Kodeks praktyki w zakresie zarządzania alergenami pokarmowymi dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze.
Spośród zatwierdzonych propozycji nowych prac, jako szczególnie ważne można wskazać Wytyczne dla bezpiecznego stosowania i ponownego wykorzystania wody w produkcji żywności.
Z uwagi na zakończenie prac nad normą dla komosy ryżowej (quinoa) zawieszono prace  Komitetu do spraw Zbóż i Roślin Strączkowych (CCCPL). W wyniku ostatecznego zatwierdzenia dokumentów omawianych przez Komitet do spraw Przetworzonych Owoców i Warzyw (CCPFV) przerwano jego prace, do czasu pojawienia się propozycji nowych zagadnień do dyskusji leżących w zakresie kompetencji tego komitetu. 
Natomiast Komisja reaktywowała Komitet do spraw Ryb i Przetworów Rybnych (CCFFP) w celu rozważenia włączenia gatunku Sardinella Lemuru do Normy dla sardynek i produktów typu sardynki w puszkach.
Dodatkowym punktem agendy szeroko omawianym podczas sesji była kwestia funkcjonowania KKŻ w obliczu pandemii.
Z powodów proceduralnych nie było możliwe przeprowadzenie w przewidzianym terminie wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczących KKŻ.
Zapisy wideo z poszczególnych dni obrad dostępne są na stronie Komisji Kodeksu Żywnościowego.
 

{"register":{"columns":[]}}