W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaproszenie do współpracy

Zaproszenie do współpracy z Punktem Kontaktowym Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Polski

Punkt Kontaktowy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO dla Polski serdecznie zachęca do nawiązania współpracy wszystkie zainteresowane instytucje.

Współpraca z nami umożliwia stały dostęp do najnowszej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności oraz praktyk w międzynarodowym handlu produktami rolno-spożywczymi. Dodatkowo jest to możliwość wpływu na kształt powstających norm kodeksowych poprzez między innymi zgłaszanie uwag i komentarzy.

Ekspertem krajowym może zostać każda osoba będącą przedstawicielem instytucji rządowej lub pozarządowej w tym miedzy innymi służb urzędowej kontroli żywności, instytutów naukowo-badawczych, środowisk akademickich związanych z rolnictwem i żywnością, organizacji oraz stowarzyszeń branżowych i konsumenckich.

Zgłoszenia ekspertów pragnących wziąć aktywny udział w pracach Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO oraz jej ciał pomocniczych przyjmowane są pod adresem email: kodeks@ijhars.gov.pl.

Zaproszenie do udziału w doradztwie naukowym FAO i WHO

Zgodnie z zasadami analizy ryzyka w procesie przyjmowania norm Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO pełni rolę organu zarządzania ryzykiem. Za ocenę ryzyka odpowiedzialne są następujące wspólne posiedzenia ekspertów FAO i WHO:

  • JECFA (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives) – w zakresie substancji dodatkowych do żywności, zanieczyszczeń żywności i pozostałości leków weterynaryjnych

  • JMPR (Joint FAO/WHO Meetings on Pesticide Residues) – w zakresie pozostałości pestycydów

  • JEMRA (Joint FAO/WHO Expert Meeting on Microbiological Risk Assessment) – w zakresie higieny żywności

  • JEMNU (Joint FAO/WHO Expert Meetings on Nutrition) – w zakresie żywienia

W przypadku, gdy w ramach prac nad nowymi normami Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO konieczne jest przeprowadzenie oceny ryzyka, FAO i WHO publikują prośby o przekazanie danych w określonych zakresach tematycznych, które będą służyć do przeprowadzenia takiej oceny. FAO i WHO publikują również informacje o naborze ekspertów z określonych dziedzin nauki do prac w wymienionych wyżej wspólnych posiedzeniach ekspertów.

Zachęcamy Państwa do systematycznego odwiedzania strony FAO oraz WHO w celu uzyskania informacji o bieżących naborach i zbieraniu danych.

{"register":{"columns":[]}}