2021 r.
Hasłem ETZT 2021 było „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”, a sloganem promującym kampanię „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.
Zgodnie z hasłem z 2021 roku, kampania miała cztery główne tematy:
- zdrowie psychiczne,
- zdrowie fizyczne,
- bezpieczeństwo,
- reagowanie na pandemię COVID-19.
Nieprzypadkowo zdrowie psychiczne było tematem priorytetowym kampanii ETZT. Według KE, bardzo istotnym jest położenie większego nacisku na związek między zdrowiem psychicznym a mobilnością miejską, która to kwestia zyskała na znaczeniu w czasie pandemii.
Jazda na rowerze i spacery nie tylko poprawiają zdrowie fizyczne, ale są również niezwykle korzystne dla umysłu. Z szeregu badań wynika, że aktywna mobilność ogranicza depresję, lęk i inne problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Uprawianie ćwiczeń fizycznych polegających na chodzeniu lub jeździe na rowerze poprawia przepływ krwi, uwalnia endorfiny i zmniejsza ogólny poziom stresu. Nawet 30 minut podróży piechotą lub rowerem dziennie może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego. Może to wpłynąć korzystnie na ogólny nastrój i jakość snu, a także zmniejszyć stres, lęk i zmęczenie. Ryzyko zachorowania na depresję u osób aktywnych fizycznie jest mniejsze nawet o 30%.
W roku 2021 kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu obchodziła 20-lecie, aż 256 polskich miast, gmin lub powiatów promowało zrównoważony transport we wrześniu 2021 r.