Aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym – konsultacje społeczne na półmetku
15.04.2021
22 marca 2021 r. minął półmetek konsultacji społecznych projektów aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP). Jeszcze przez niecałe 3 miesiące, do 22 czerwca 2021 r., można składać uwagi do planów za pośrednictwem strony internetowej https://stoppowodzi.pl, a także listownie lub osobiście w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury oraz w siedzibach jednostek Wód Polskich, gdzie znajdują się również wersje papierowe projektów dokumentów.
Do tej pory zorganizowano 3 konferencje krajowe, w tym konferencję przeznaczoną głównie dla jednostek samorządu terytorialnego. Zaplanowana jest konferencja kończąca i podsumowująca konsultacje społeczne. W ciągu ostatnich 3 miesięcy odbyło się już 9 spotkań konsultacyjnych, w których wzięło udział prawie 1200 osób zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa powodziowego w Polsce. W kolejnych 3 miesiącach zaplanowanych jest kolejnych 20 spotkań konsultacyjnych. Spotkania odbywają się we wszystkich regionach wodnych, a każde poświęcone jest innym obszarom zagrożonym powodzią. Dokładny terminarz spotkań oraz sposób zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniach znajduje się na stronie:
https://stoppowodzi.pl/formularze-rejestracji-na-spotkania-konsultacyjne/
Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid-19, spotkania konsultacyjne odbywają się w trybie on-line. Podczas spotkań każdy uczestnik ma możliwość zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielają eksperci Ministerstwa Infrastruktury, PGW Wody Polskie oraz eksperci reprezentujący wykonawcę, którzy przygotowywali projekty aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Do połowy marca otrzymano już 135 uwag.
Projekty planów są dostępne na stronach internetowych:
- https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zaproszenie-do-konsultacji-spolecznych-projektow-zaktualizowanych-planow-zarzadzania-ryzykiem-powodziowym-apzrp
- https://stoppowodzi.pl/projekty-apzrp/
Plany zarządzania ryzykiem powodziowym aktualizowane są po raz pierwszy. Zebrano w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. Lista zawiera ponad 1100 pozycji zaplanowanych na lata 2022-2027, których łączny koszt wyniesie ok. 29 mld zł. Wybór działań oparty był m.in. na podstawie analizy map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego dostępnych na stronie https://isok.gov.pl/hydroportal.html. Na tych mapach każda zainteresowana osoba może sprawdzić, czy i w jakim stopniu zagraża jej powódź.
Na stronie stoppowodzi.pl można zapoznać się z rekomendowanymi działaniami w aPZRP, udostępnionymi w postaci interaktywnej mapy (https://experience.arcgis.com/experience/489e23aac30d4c3a84c3d53d76b4ed35). Na stronie znajdują się również wszelkie aktualności związane z realizacją projektu dotyczącego aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Stronę https://stoppowodzi.pl/ odwiedzono już ponad 37 000 razy.
W drugiej połowie kwietnia oraz w maju przewidziano jeszcze 12 spotkań konsultacyjnych. Serdecznie zapraszamy do udziału.