Autonomiczny transport przyszłości
06.05.2020
6 maja 2020 r. w siedzibie Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Warszawie odbyła się prezentacja raportu „Autonomiczny transport przyszłości”. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, i równocześnie autorzy raportu, wskazali na najistotniejsze komponenty nowej wizji transportu, uwzględniające dynamiczne zmiany w branży i rolę technologii wspierających autonomizację w transporcie.
Dokument jest odpowiedzią na problemy gospodarki w niestabilnych czasach epidemii COVID-19. Raport jednoznacznie wskazuje na przyspieszenie rozwoju technologii transportowych, w tym autonomicznych, co jest istotne w kontekście realizowanych inwestycji, związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym.
CPK to planowane lotnisko przesiadkowe między Warszawą i Łodzią, które w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. Będzie też przestrzenią do rozwoju myśli technologicznej i wdrażania nowych rozwiązań m.in. z zakresu transportu autonomicznego.
Polska jest coraz lepiej przygotowana na rozwój technologii autonomicznych. Choć nie jest jeszcze przesądzone jaki zakres transportu zostanie zautomatyzowany, nastąpi stopniowe wprowadzanie rozwiązań autonomicznych do transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego. Poza przygotowaniem na obecność autonomicznych urządzeń w przestrzeni publicznej, państwo musi być gotowe na zwrot technologiczny w produkcji środków transportu.
Najbliższe lata będą kluczowe dla ustalenia polityki rozwojowej w dziedzinie transportu i wyboru rozwiązań technicznych, które będą potem masowo wprowadzane i rozwijane.
Materiały
Treść raportuRaport_Ruch_autonomiczny.pdf 1.64MB