Badania techniczne pojazdów
Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.
Badania techniczne pojazdu dzieli się na:
- badania okresowe – wykonywane w określonych interwałach czasowych, w zależności od rodzaju pojazdu,
- badania dodatkowe – wykonywane niezależnie od badań okresowych, w przypadkach określonych w art. 81 ust. 11 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z poźn. zm),
- badania co do zgodności z warunkami technicznymi – dotyczą pojazdów zabytkowych przed pierwszą rejestracją na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Badania techniczne pojazdów są szczegółowo regulowane przez:
- Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 776, z 2015 r. poz. 1076, z 2016 r. poz. 1075, z 2017 r. poz. 2089, z 2019 r. poz. 1787, z 2019 r. poz. 2466, z 2022 r. poz. 2066, oraz z z 2023 r. poz. 248).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz. U. z 2023 r. poz. 1070).
Ponadto, procedurę odczytu wskazania drogomierza, stanowiącą konsekwencję obowiązku nałożonego na właściciela lub posiadacza pojazdu, który dokonał wymiany drogomierza, aby w terminie 14 dni od dnia wymiany tego drogomierza przedstawił pojazd w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu wskazania drogomierza określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowych czynności diagnostów związanych z odczytem wskazania drogomierza oraz wysokości opłaty z tym związanej (Dz. U. poz. 2390).
Badania techniczne pojazdów przeprowadza się w:
- podstawowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie okresowego i dodatkowego badania technicznego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz badań technicznych przyczep przeznaczonych do łączenia z takimi pojazdami,
- okręgowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie okresowego i dodatkowego badania technicznego wszystkich pojazdów, badań co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdów zabytkowych.
Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów sprawuje starosta. Starosta może powierzyć, w drodze porozumienia, czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego.
Szczegółowe wymagania dotyczące stacji kontroli pojazdów oraz dokumenty wymagane dla wykonywania działalności gospodarczej są regulowane przez:
- Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. poz. 275),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 października 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów wymaganych dla wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów (Dz. U. poz. 2264).
Badania techniczne pojazdu wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta. Starosta wydaje uprawnienie do wykonywania badań technicznych, jeżeli osoba ubiegająca się o jego wydanie posiada:
- wymagane wykształcenie techniczne i praktykę,
- odbyła wymagane szkolenie,
- zdała egzamin kwalifikacyjny.
Program szkolenia diagnostów, sposób przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 28 listopada 2014 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania diagnostów oraz wzorów dokumentów z tym związanych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1921).