Cyfryzacja transportu
Jaki cel chcemy osiągnąć
Celem inwestycji jest unowocześnienie systemu transportowego i wdrożenia cyfrowych rozwiązań poprawiających efektywność wykorzystania infrastruktury transportowej. Inwestycje obejmują wykonanie w 10 lokalizacjach Systemów Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (dostarczających pasażerom informacji o ruchu kolejowym w czasie rzeczywistym), wdrożenie w 35 lokalizacjach automatycznego sterowania umożliwiającego zarządzanie poszczególnymi obszarami kolejowymi z lokalnych centrów zarządzania ruchem, zmodernizowanie 45 przejazdów kolejowych, zakup i instalację 160 urządzeń pokładowych Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ETCS).
W jaki sposób
W zakresie urządzeń pokładowych ETCS planowana jest organizacja otwartego konkursu, w którym będą mogli uczestniczyć, po spełnieniu wymagań formalnych, wszyscy zainteresowani przewoźnicy kolejowi (pasażerscy i towarowi) na równych i konkurencyjnych zasadach.
Na obecnym etapie wdrażania Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej nie jest przewidywanie wdrożenie multimodalnych rozwiązań - wyświetlane informacje dotyczyć będą tylko ruchu pociągów. Niemniej zabudowywany system będzie zgodny z właściwymi normami i standardami umożliwiając, w razie konieczności oraz w przypadku wyrażenia zainteresowania takim rozwiązaniem przez inne podmioty, powiązanie z dodatkowymi źródłami danych za pośrednictwem wystandaryzowanych interfejsów.
Działania w zakresie cyfryzacji transportu obejmują szeroką gamę projektów realizowanych przez różne podmioty. Projekty z zakresu SDIP, przejazdów kolejowo - drogowych i zdalnego sterowania posterunkami ruchu realizowane będą przez zarządcę infrastruktury PKP PLK S.A. W przypadku urządzeń pokładowych ETCS beneficjentami będą podmioty wybrane w trybie konkurencyjnym w ramach otwartego konkursu na wsparcie tego typu zadań.
Wybór wykonawców odbywać się będzie zgodnie z przepisami Prawa Zamówień Publicznych – na podstawie konkurencyjnych przetargów.
Jakie korzyści przyniesie
Transformacja cyfrowa transportu ma na celu utrzymanie konkurencyjności transportu, zwiększenie spójności terytorialnej i wspiera rozwój społeczny. Unowocześnienie systemu transportowego poprzez cyfryzację jest istotne w każdym jego segmencie. Opracowane w ramach programu nowoczesne rozwiązania pozwolą na bardziej efektywne i elastyczne zarządzanie liniową infrastrukturą transportową oraz pozwolą na zmniejszenie kosztów utrzymania systemów.