W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deklaracja dostępności Ministerstwa Infrastruktury

Deklaracja dostępności serwisu Ministerstwa Infrastruktury

Minister Infrastruktury zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Ministerstwa Infrastruktury.

Data publikacji strony internetowej: 26.07.2019 r.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 23.12.2019 r.

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Treści niedostępne:

  • mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne, ponieważ:
    • pochodzą z różnych źródeł,
    • opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
    • są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt,
    • opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji.
       

Wyłączenia:

  • niektóre filmy opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej mogą nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów,
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
     

Oświadczenie sporządzono dnia: 26.03.2020 r.

Aktualizacja deklaracji dostępności: 28.03.2024 r.

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt z Adamem Bieleckim z Biura Komunikacji, e-mail: gov@mi.gov.pl, tel. +48 (22) 630-12-15.

W ten sposób można również składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej i składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, np. przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.

Żądanie powinno zawierać:

  1. dane osoby występującej z żądaniem,
  2. wskazanie, o którą stronę internetową chodzi,
  3. sposób kontaktu oraz
  4. wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeśli dotyczy.
     

Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Ministerstwo zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, niezwłocznie poinformuje o tym wnoszącego żądanie oraz poinformuje o przyczynach opóźnienia oraz terminie, w którym zapewni dostępność cyfrową.

Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, Ministerstwo zaproponuje alternatywny sposób dostępu do informacji.

Polityka przetwarzania danych osobowych w Ministerstwie Infrastruktury została opisana na stronie www.

Postępowanie odwoławcze

W przypadku, gdy Ministerstwo odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej.

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Siedziba Ministerstwa Infrastruktury mieści się w Warszawie przy ul. Chałubińskiego 4/6 oraz ul. Nowy Świat 6/12.

Budynek przy ul. Chałubińskiego 4/6

Wejście główne do Ministerstwa przy ul. Chałubińskiego 4/6 znajduje się w budynku „A”.

Dostęp do budynku „A” oraz oficyny budynku „A” znajduje się na poziomie chodnika. Na parterze w budynku „A” po lewej stronie od wejścia znajduje się recepcja, do której z powodu różnicy poziomów (3 stopnie) dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zapewniony jest przy użyciu mobilnych pochylni.

Dostęp do budynku „B” z poziomu chodnika zapewnia pochylnia znajdująca się po prawej stronie wejścia do budynku. Na parterze w budynku „B” po prawej stronie od wejścia znajduje się recepcja.

Przed wejściem do budynków „A” i „B” znajdują się odpowiednio oznakowane, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Pracownicy recepcji udzielają informacji dotyczących poruszania się po budynkach Ministerstwa.

Recepcje w budynkach „A” i „B” są wyposażone w przenośne pętle indukcyjne w celu zapewnienia lepszej komunikacji z osobami korzystającymi z aparatów słuchowych.

Dodatkowo w przypadku udziału osób korzystających z aparatów słuchowych w wydarzeniach organizowanych na terenie MI, po wcześniejszym uzgodnieniu, jest możliwość zapewnienia systemu konferencyjnej pętli indukcyjnej.

W każdym budynku Ministerstwa znajdują się odpowiednio oznakowane dźwigi osobowe, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Dźwigi osobowe posiadają oznaczenie pięter w alfabecie Braille’a oraz informację/sygnał  dźwiękowy.

Do siedziby MI przy ul. Chałubińskiego możliwe jest wejście osoby niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Szerokość drzwi i ciągów komunikacyjnych w budynkach Ministerstwa są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wszystkie schody na terenie Ministerstwa (rozpoczęcie i zakończenie ich biegu) są oznakowane kontrastowym kolorem.

Dostęp do sal konferencyjnych zlokalizowanych na parterze w oficynie budynku „A” dla osób poruszających się na wózku zapewniony jest za pomocą rozkładanych platform schodowych.

Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w budynkach „A” i „B” oraz w budynku oficyny „A” na parterze.

Budynek CBF przy ul. Nowy Świat 6/12

Dostęp dla osób poruszających się na wózku na teren siedziby Ministerstwa Infrastruktury, zlokalizowanej w budynku CBF, umożliwiony jest od strony Alei Jerozolimskich, jak również z poziomu garażu do wejścia „D”. Wjazd odbywa się przy użyciu rozkładanego podestu w asyście pracownika ochrony CBF.

Przy budynku wyznaczone są 3 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (1 od strony Alei Jerozolimskich oraz 2 od strony ul. Nowy Świat).

W celu zapewnienia lepszej komunikacji z osobami korzystającymi z aparatów słuchowych przy biurze podawczym Kancelarii Głównej MI, zlokalizowanym na parterze w budynku CBF, zainstalowana jest pętla indukcyjna.

W wejściu „A” oraz „D” budynku znajdują się odpowiednio oznakowane dźwigi osobowe, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, posiadające oznaczenie pięter w alfabecie Braille’a. W holu głównym budynku CBF dojazd wózkiem inwalidzkim do dźwigów odbywa się po drewnianych pochylniach.

W budynku CBF, na poziomie -1 przy wejściu „A” znajduje się ogólnodostępna toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dostęp do toalety zapewniony jest z użyciem windy od wejścia „A” oraz platformy elektrycznej dla wózków obsługiwanej przez pracowników ochrony CBF.

Do budynku CBF, w tym pomieszczeń wynajmowanych przez Ministerstwo możliwe jest wejście osoby niepełnosprawnej z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku CBF nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a (wyłączając windy) ani nie ma oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Dostępność dla osób niesłyszących lub słabosłyszących

W związku z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2023 r. poz. 20) w Ministerstwie rozszerzony został katalog usług umożliwiających osobom niesłyszącym lub słabo słyszącym kontaktowanie się z urzędem.

Osobom niesłyszącym oraz osobom, które mają trudności w komunikowaniu się i które potrzebują w związku z tym wsparcia w kontaktach, Ministerstwo umożliwia skorzystanie przy załatwianiu spraw z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika.

Kontakt w języku migowym odbywa się w formie wideo rozmowy z wykorzystaniem urządzenia do porozumiewania się na odległość. Usługa jest dostępna w dni robocze w godzinach 8:15-16:15.

W celu uruchomienia usługi należy kliknąć w poniższy link:

https://mininf.jns.pl/
 

Więcej informacji dotyczących dostępności można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa - Dostępność dla osób z niepełnosprawnością.

{"register":{"columns":[]}}