Dialog kluczem do porozumienia
29.11.2023
Minister infrastruktury Alvin Gajadhur 29 listopada 2023 r. spotkał się z przedstawicielami branży przedsiębiorców transportu drogowego, którzy uczestniczą w akcji protestacyjnej na granicy polsko-ukraińskiej. Po zakończeniu spotkania minister A. Gajadhur, w towarzystwie przewodniczącego Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemara Jaszczura, poinformował opinię publiczną o ustaleniach.
Tło protestu
Akcja protestacyjna branży transportowej trwa od 6 listopada 2023 r. Protestujący wskazują, że przyczynami tego wystąpienia jest po pierwsze zniesienie wymogu posiadania pozwoleń dla kierowców z Ukrainy, zaś po drugie - system elektronicznej kolejki wprowadzony przez rząd Ukrainy. To w nim muszą się rejestrować kierowcy wracający bez ładunku z Ukrainy na teren Unii Europejskiej, co wydłuża proces powrotu i naraża firmy na straty. Branża wskazuje także na nieprawidłowości, jakie są udziałem ukraińskich firm.
Minister Infrastruktury wystosował wniosek do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który sprawdziłby skutki obowiązywania umowy Unia Europejska-Ukraina, na mocy której zawieszono obowiązek posiadania zezwoleń. Zaapelował też do rządu ukraińskiego o wyłączenie systemu e-kolejki przynajmniej na dwóch przejściach granicznych.
Ustalenia poczynione na spotkaniu
Przedstawiciel branży transportowej Waldemar Jaszczur podziękował Ministrowi Infrastruktury za spotkanie. Dodał, że jego zdaniem spotkanie było merytoryczne i owocne.
Minister A. Gajadhur poinformował, że rozmawiał z Ministrem Finansów oraz Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ze strony wszystkich tych ministrów jest wola podjęcia pilnych działań we wzajemnej współpracy – tak, aby spełnić postulat zintensyfikowanych kontroli.
Nadchodzące posiedzenie Rady ds. Transportu UE
W poniedziałek 4 grudnia 2023 r. odbędzie się w Brukseli posiedzenie Rady ds. Transportu UE. Polska strona zawnioskowała, aby jednym z punktów obrad stała się dyskusja o skutkach obowiązującej od 1 lipca 2022 r. umowa Unia Europejska-Ukraina. Wcześniej MI zawnioskowało także do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu, który te skutki zweryfikowałby.