Dodatkowe pociągi specjalne do przewozu uchodźców
11.03.2022
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie z niemieckimi kolejami, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy m.in. do Berlina, Monachium, Hanoweru czy Frankfurtu. Pociągi kursują z Przemyśla, Warszawy, Krakowa i Katowic.
Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy
Już blisko 390 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. ze stacji Chełm, Hrubieszów Dorohusk, Przemyśl i Krościenko odprawiono 194,5 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, głównie do Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy.
Od 24 lutego do 10 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 456 pociągów, w tym 254 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 96 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 106 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Od 24 lutego do 10 marca br. spółka wzmocniła 492 pociągi stałego kursowania na terenie kraju łącznie 1520 wagonami.
Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech
Obserwujemy stale rosnące zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Pragi i Wiednia.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie 9 pociągów PKP IC. Polskie koleje planują także uruchamianie dodatkowych składów, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic będą przewozić uchodźców w kierunku Niemiec.
Od 9 marca br. do odwołania wszystkie pociągi jadące z Polski do Niemiec kursują w kategorii InterCity (obniżenie kategorii 4 par połączeń z EIC na IC), co pozwala na równomierne rozkładanie potoków pasażerów do Berlina. Jeden z tych pociągów relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą został od 4 marca specjalnie uruchomiony. Od 7 marca został uruchomiony także dodatkowy pociąg na trasie Kraków – Rzepin, gdzie podstawiane są specjalne autobusy, które zawożą pasażerów do Berlina. Rozszerzony został także zakres kursowania 1 pary połączeń na trasie Warszawa – Berlin – składy będą jeździły również w weekend.
Od 27 lutego br. do stacji Rzepin (przejazdy do Frankfurtu nad Odrą i Berlina) wydano ponad 59 tys. bezpłatnych biletów, z czego blisko 31 tys. zostało wydanych tylko z Warszawy do Rzepina.
Również od 27 lutego br. do stacji Chałupki (przejazdy do Pragi i Wiednia) wydano blisko 29 tys. bezpłatnych biletów, z czego blisko 11 tys. zostało wydanych tylko z Warszawy do Chałupek.
Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich
Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego br. mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.