Dworzec w Imbramowicach otwarty dla podróżnych
26.02.2021
PKP zakończyły przebudowę dworca kolejowego w Imbramowicach na Dolnym Śląsku. To już dwunasty obiekt w tym województwie, zmodernizowany przez kolejową spółkę w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Budynek przeszedł kompleksową modernizację, podczas której zmieniony został układ pomieszczeń wewnątrz obiektu. Podróżni mogą korzystać z ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni oraz ogólnodostępnych toalet z pomieszczeniem dla dzieci i opiekunów. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerów informują wyświetlacze z rozkładem jazdy. W budynku pojawiło się także pomieszczenie, które – w przypadku zainteresowania przewoźników – będzie mogło zostać wykorzystane na biuro obsługi klienta. W drugiej części dworca, podobnie jak przed modernizacją, znajdować się będą nastawnia oraz inne pomieszczenia techniczne użytkowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Imbramowicki dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Zawdzięcza go m.in. elewacji, którą wykonano z blachy tytanowo-cynkowej oraz przeszklonej fasadzie. W zachodniej części budynku wykonano nowe, główne wejście z zadaszeniem. Dotychczasowe wejście do budynku od strony północnej zostało zachowane – będzie pełniło funkcję ewakuacyjną. Obiekt zyskał również dodatkową kondygnację z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne. W ramach prac inwestycyjnych na dworcu wymieniono też dotychczasowe instalacje oraz okna, drzwi, konstrukcję i poszycie dachu.
Na nowo zagospodarowano teren przed dworcem. Budynek zyskał dodatkowe zewnętrzne oświetlenie. Niedaleko głównego wejścia wykonano 7 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami, jedno dla rodziny z dzieckiem oraz jedno miejsce przeznaczone na krótki postój, tzw. kiss&ride. Koło dworca zamontowano również wiatę rowerową wyposażoną w 10 stojaków. Pojawiły się też ławki i kosze na śmieci.
Obiekt został dostosowany do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Zlikwidowano dotychczasowe bariery architektoniczne. Wewnątrz pojawiły się ścieżki i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Z myślą o osobach niedosłyszących zamontowano pętlę indukcyjną. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowano też toalety w budynku.
Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w ramach inwestycji dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe, energooszczędne oświetlenie z automatyką sterującą. Aby ograniczyć straty ciepła, budynek ocieplono oraz zamontowano w nim okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Ekologiczne będzie również ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Nadzór nad wszystkimi urządzeniami i systemami na dworcu zapewni BMS (Building Management System), który także przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.
Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie system monitoringu, a także systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu.
Koszt całej inwestycji wyniósł 6,4 mln zł. Przebudowa była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.