W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Biznesu w ramach Szczytu Inicjatywy Trójmorza

06.06.2019

W dniach 5 - 6 czerwca 2019 r. w Lublanie (Słowenia) odbył się Szczyt Inicjatywy Trójmorza. W ramach Szczytu zorganizowane zostało również Forum Biznesu, w którym udział wzięli reprezentanci rządów państw należących do inicjatywy oraz wysokiej rangi przedstawiciele władz UE i USA. Pierwszego dnia wydarzenia wiceminister infrastruktury Rafał Weber wziął udział w panelu dyskusyjnym Transport.

Wiceminister Rafał Weber podczas wystąpienia na Forum Biznesu w ramach Szczytu Inicjatywy Trójmorza
- Inicjatywa Trójmorza umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na współpracę państw naszego regionu. Widzimy nowe możliwości konkretnej współpracy, synergie i potencjał wzrostu wymiany handlowej. Dzięki Inicjatywie Trójmorza Europa zaczyna oddychać prawdziwie dwoma płucami – zachodnim i wschodnim – i to jest fundamentalna zaleta tego projektu – powiedział wiceminister Rafał Weber.

 

Minister Weber podczas wystąpienia nawiązał do projektu Via Carpatia stwierdzając, że świetnie wpisuje się w inicjatywę Trójmorza. To trwały i solidny kręgosłup drogowy na obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem, Morzem Czarnym i Morzem Egejskim.

Równolegle Polska angażuje się w  budowę szlaku kolejowego,  który powstaje w wyniku realizacji dwóch projektów inwestycyjnych: Rail Baltica i Kolei Dużych Prędkości łączącej Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. To także czytelny znak, że nasz region poważnie traktuje kwestię obniżenia emisyjności transportu.

Trzecim filarem transportowym zaangażowania Polski w Trójmorze jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, pierwszego hubu lotniczego o ogromnej skali w naszym regionie, który razem z gruntowną przebudową polskiej sieci linii kolejowych, otworzy zupełnie nowe możliwości dla ruchu lotniczego.


Projekty Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica, CPK czy Korytarz Bałtyk-Adriatyk, uzupełnione o ukończenie ciągów autostrad, poprawę dostępu do portów morskich oraz rozbudowę portów lotniczych, pozwolą stworzyć powiązaną, nowoczesną i multimodalną infrastrukturę transportową w Polsce, łączącą wschód i zachód Europy oraz północ z południem.

{"register":{"columns":[]}}