W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa PKP wspiera swoich kontrahentów

01.04.2020

Spółki z Grupy PKP wprowadziły pakiet działań antykryzysowych skierowany do przedsiębiorców. Systemem ulg i zwolnień z części opłat zostali objęci zarówno przewoźnicy pasażerscy, jak i najemcy nieruchomości na dworcach i stacjach kolejowych.

Grupa PKP wspiera swoich kontrahentów - infografika

Biorąc pod uwagę, że w związku z ograniczeniami wynikającymi z trwającej obecnie epidemii koronawirusa warunki prowadzenia działalności gospodarczej dla części przedsiębiorców uległy pogorszeniu, Polskie Koleje Państwowe i PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały specjalne rozwiązania skierowane do swoich partnerów biznesowych.

- W tej trudnej sytuacji wszyscy powinniśmy z całą mocą i pełną determinacją działać, aby skutki epidemii były jak najmniej dotkliwe. Obecnie przechodzimy trudny czas ze względu na swoistą społeczną kwarantannę – natomiast przed nami wyzwania związane z kondycją gospodarki. Bardzo się cieszę, że spółki kolejowe rozumieją tę potrzebę i podejmują właściwe działania – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Polskie Koleje Państwowe, będące jednym z największych zarządców nieruchomości w kraju, stworzyły katalog udogodnień dla najemców prowadzących działalność gospodarczą na dworcach kolejowych i w innych lokalizacjach.

- Partnerskie relacje i elastyczność we współpracy to wartości, które wyznaczają kierunek naszej działalności na co dzień, ale właśnie w sytuacjach kryzysowych mają one szczególnie znaczenie. Stąd też, mając na uwadze wyjątkową sytuację, w jakiej się znaleźliśmy, najemcom, którzy zaprzestali prowadzenia działalności, oferujemy takie rozwiązania jak: umorzenie 80% należnego czynszu za okres od 15 marca do 30 kwietnia br. czy zwolnienie w całości z opłaty eksploatacyjnej  i opłaty marketingowej we wspomnianym okresie – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych SA.

 

Zwolnienie z opłat nie obejmuje kosztów mediów, a zwolnienie z czynszu będzie musiało zostać poprzedzone aneksowaniem umów najmu czy dzierżawy. Na pomoc mogą liczyć także pozostali najemcy, w stosunku do których przewidziane zostały takie udogodnienia jak: zawieszenie 80% czynszu należnego za okres od 15 marca do 30 kwietnia br. i zawieszenie 80% należnych opłat eksploatacyjnej i marketingowej w tym okresie. Co więcej, na indywidualnie uzasadniony wniosek najemcy PKP SA nie wykluczają częściowego umorzenia zawieszonych należności w przypadku wykazania przez najemcę skutków ograniczenia działalności gospodarczej przyczynami związanymi z epidemią. Szczegółowe warunki zawieszenia i zwolnienia z opłat zostaną określane w odrębnych aneksach zawartych z PKP SA umów.

Zawieszone zostanie także pobieranie opłaty za dostęp do infrastruktury usługowej za okres od 15 marca  do  30  kwietnia  br.,  a  przewoźnicy  kolejowi  zostaną  obciążeni  wyłącznie  za  faktycznie zrealizowane  zatrzymania  pociągów  w  tym  okresie.  Na  indywidualnie  uzasadniony  wniosek przewoźnika  pasażerskiego  możliwe  będzie  udzielenie  dodatkowego  opustu  z  uwzględnieniem znacznego spadku liczby pasażerów.

Również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wobec najemców działających w obszarze dworców, peronów, przejść przewidują obniżenie opłat na poziomie podobnym jak PKP S.A.
 

Na bieżąco współpracujemy z przewoźnikami pasażerskimi i towarowymi. Te działania są ważne szczególnie obecnie. To solidarna pomoc i ulgi w opłatach w sytuacji ograniczeń w przewozach spowodowanych  skutkami  epidemii – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Działanie pomocowe przewidziane zostały także dla pasażerskich przewoźników kolejowych, którzy okresowo wstrzymali kursowanie części pociągów, a liczba podróżnych w ostatnim czasie uległa zmniejszeniu. Mając to na uwadze PKP Polskie Linie Kolejowe zawiesiły obciążanie przewoźników opłatami za dostęp infrastruktury usługowej w okresie od 15 marca do odwołania.

Ponadto od 14 marca również do odwołania przewoźnicy kolejowi nie będą obciążani opłatami za uruchomienie pociągu z innym pojazdem trakcyjnym i/lub zwiększoną masą brutto niż wynika to z rozkładu jazdy.

{"register":{"columns":[]}}