I polsko-rumuńska grupa robocza ds. transportu
18.02.2022
Rewizja transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, prace na drogowym szlaku Via Carpatia, rozwój korytarza kolejowego Gdańsk-Constanta oraz przepisy Pakietu Mobilności były tematami rozmowy wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela z sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Rumunii, Adrianem Georgem Foghișem.
Widekonferencja w ramach posiedzenia I polsko-rumuńskiej grupy roboczej odbyła się 18 lutego 2022 r.
Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2021 r. nową propozycję rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T, określającą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz wodne – śródlądowe stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktowe elementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych i terminali drogowo-kolejowych.
Zaprezentowana wizja jest punktem wyjścia do dalszych prac ekspertów, tak aby wesprzeć przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność, zgodnie z celami Europejskiego Zielonego Ładu.
Ministrowie omówili stan realizacji drogowego szlaku Via Carpatia, który biegnie wzdłuż wschodniej granicy UE przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.
W Polsce na realizację trasy Via Carpatia, której główną osią jest droga ekspresowa S19, zapewnione jest finansowanie ze środków budżetu państwa dla całego przebiegu tej trasy.
Innym poruszonym tematem była inicjatywa na rzecz ustanowienia zintegrowanych przewozów kolejowych pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym z wykorzystaniem polskich portów morskich oraz rumuńskiego portu w Konstancy.
Omówiono również współpracę w ramach Unii Europejskiej, w tym przepisy regulujące międzynarodowy transport drogowy - Pakiet Mobilności I, które wchodzą w życie w najbliższym czasie.