W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja prac zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu

30.10.2024

30 października 2024 r. pod przewodnictwem wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, pełniącego funkcję pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Inauguracja prac zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu

W skład powołanego przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka Zespołu wchodzą przedstawiciele administracji publicznej, świata nauki, organizacji reprezentujących jednostki samorządu terytorialnego oraz podmiotów zrzeszających przedsiębiorców transportu drogowego. Jednym z istotniejszych działań pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu i zespołu eksperckiego jest zwiększenie mobilności obywateli i przygotowywanie propozycji zmian legislacyjnych oraz zmian w rządowych dokumentach strategicznych, koniecznych do przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Wiceminister S. Bukowiec przedstawił najważniejsze zagadnienia, stojące przed biorącymi udział w pracach Zespołu. Podkreślił m.in. wagę lepszej koordynacji działań transportowych oraz integrację rozkładów autobusów z przewozami kolejowymi, a także konieczność wdrożenia spójnego i powszechnie dostępnego rozkładu jazdy.

— Wspieranie rozwoju mobilności, czyli możliwości łatwego przemieszczania się, pozwalającej na dotarcie do pożądanych usług stanowi podstawę jakości współczesnego życia. Do osiągniecia tego celu niezbędna jest rewizja prawa krajowego w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, ale też i zasad wykonywania publicznego transportu zbiorowego i funkcjonowania Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej — powiedział wiceminister Stanisław Bukowiec.

 

Wiceminister podkreślił ponadto, że Ministerstwo Infrastruktury dostrzega potrzebę usprawnienia i udoskonalenia ram prawnych funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego. Przede wszystkim transport ten musi stać się bardziej dostępny dla pasażerów, a samorządy muszą uzyskać bardziej przemyślane wsparcie w jego organizacji. W ramach prowadzonej rewizji przepisów potrzebna będzie reforma działania systemu publicznego transportu zbiorowego w kraju i stworzenie warunków integracji różnych gałęzi transportu.

Prace Zespołu Eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu będą miejscem dialogu i otwarciem do wyselekcjonowania najlepszych rozwiązań, mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu w Polsce. W jego pracach biorą udział m.in.:

  • prof. dr hab. Monika Bąk, Uniwersytet Gdański, Kierownik Katedry Ekonomiki Transportu na Wydziale Ekonomicznym; zajmuje się społecznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi aspektami zrównoważonego rozwoju w ujęciu mikro- i makroekonomicznym;
  • dr Krzysztof Krawiec, Politechnika Śląska, Katedra Transportu Kolejowego – Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej; kierownik programu zrównoważonego transportu WiseEuropa;
  • dr hab. inż. Piotr Sawicki, Politechnika Poznańska; Kierownik Zakładu Systemów Transportowych w Instytucie Transportu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu; Projekt GOSPOSTRATEG;
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej, profesor nauk inżynieryjno-technicznych o specjalności inżynieria ruchu i modelowanie podróży;
  • dr hab. Michał Wolański prof. SGH, Profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności; specjalista w zakresie mobilności i rozwoju regionalnego;
  • Mirosław Suchoń – Poseł na Sejm RP;
  • Zdzisław Szczerbaciuk – prezes Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji;
  • Piotr Rachwalski – prezes Stowarzyszenia Operatorów Publicznego Transportu Zbiorowego Polski PKS. 

Kolejne posiedzenie zespołu eksperckiego do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu odbędzie się w listopadzie br.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}