Inwestycje w przystanki kolejowe w woj. warmińsko-mazurskim
24.01.2022
Jeszcze w tym roku nowy przystanek Wietrzychowo umożliwi mieszkańcom dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Nidzicy i Działdowa. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości 2,1 mln zł z wykonawcą robót – Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. na prace w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
W Wietrzychowie powstanie peron o długości 150 metrów, którego wysokość ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiatę, ławki, stojaki rowerowe, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne, oświetlenie LED oraz pochylnię ułatwiającą dostęp do pociągów osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót zaplanowano w czerwcu br., a zakończenie pod koniec 2022 r.
Program przystankowy w województwie warmińsko-mazurskim
W województwie warmińsko-mazurskim program obejmuje 6 przystanków. W planach, oprócz Wietrzychowa, jest m.in. budowa nowych przystanków w Kolnie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.
W ostatnich latach dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego PLK zbudowały 5 nowych przystanków. Dogodniejsze podróże zapewnia przystanek Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły także przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.
Rządowy program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono środki w wysokości 1 mld zł, które zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce (173 na liście podstawowej oraz 182 na liście rezerwowej).