W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IX polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka

09.10.2024

W Pradze odbyły się IX polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, którym przewodniczyli premierzy Donald Tusk oraz Peter Fiala. Oprócz premierów Polski i Czech, w konsultacjach wzięli udział także szefowie resortów obu rządów, w tym minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

W Pradze odbyły się IX polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, którym przewodniczyli premierzy Donald Tusk oraz Peter Fiala. Oprócz premierów Polski i Czech, w konsultacjach wzięli udział także szefowie resortów obu rządów, w tym minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Głównymi tematami dyskutowanymi przy „podstoliku” transportowym były odbudowa infrastruktury transportowej regionów przygranicznych po wrześniowej powodzi, rozwój transgranicznych połączeń kolejowych, wspólnie realizowane inwestycje drogowe oraz finansowanie projektów transportowych w kolejnych latach ze źródeł UE.

—Spotkanie przypada w bardzo trudnym momencie dla obu naszych państw. Zmagamy się ze skutkami katastrofalnej powodzi, której apogeum przypadło na pogranicze Polski i Czech. Naszym priorytetem jest szybka odbudowa zniszczonej infrastruktury i rozwój nowej, jak również pełne przywrócenie połączeń transgranicznych między Polską a Czechami. Omówiliśmy ze stroną czeską potrzebę budowy nowego zbiornika po stronie naszych sąsiadów, w miejscowości Nowe Herminowy, który będzie ochraniał przed skutkami powodzi nie tylko czeskie pogranicze, ale także i polskie— powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Omawiając sprawy dotyczące transportu kolejowego, ministrowie potwierdzili, że bezpośrednie połączenie kolejowe „Baltic Express” relacji Gdynia – Bydgoszcz – Poznań - Wrocław – Praga zostanie uruchomione wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 15 grudnia 2024 r. Połączenie będzie realizowane cztery razy dziennie w obie strony. Inicjatywa jego uruchomienia idealnie wpisuje się w znaczący wzrost frekwencji czeskich turystów w Polsce.

— Mam nadzieję, że to połączenie wydatnie przyczyni się do dalszego wzajemnego ożywienia ruchu biznesowego, turystycznego oraz polsko-czeskiej wymiany handlowej — mówił minister Dariusz Klimczak.


Odnosząc się do spraw związanych z projektem budowy linii kolei dużych prędkości z Polski w kierunku Czech przez Katowice i Ostrawę, rozmawiano o pracach prowadzonych przez obie strony i dalszych działaniach w tej sprawie, w tym przy negocjowanym obecnie projekcie umowy międzynarodowej, dotyczącej budowy granicznego mostu kolejowego przez rzekę Olzę, w ciągu projektowanej linii KDP Katowice – Ostrawa.

Ponadto ministrowie ds. transportu wymienili informacje o stanie prac nad wspólnie realizowaną trasą drogową, połączeniem polskiej drogi ekspresowej S3 i czeskiej autostrady D11. Trasa połączy Czechy z zachodnimi regionami Polski i polskimi portami morskimi Morza Bałtyckiego: Szczecinem i Świnoujściem. Szef polskiego resortu infrastruktury podkreślił konieczność zsynchronizowania prac budowlanych, zwłaszcza że w Polsce wszystkie odcinki przy granicy czeskiej zostały ukończone, a ostatni brakujący odcinek na północy, biegnący do Świnoujścia będzie gotowy w 2025 r. Jednocześnie pozyskał potwierdzenie strony czeskiej, że z dniem 11 października br. rozpoczną się prace budowalne autostrady D11 na odcinku przygranicznym z Polską.

Innym istotnym zagadnieniem poruszonym przez ministrów była przyszłość finansowania europejskich inwestycji infrastrukturalnych, w kontekście debaty o planowanym przyszłym wieloletnim budżecie UE - Wieloletnich Rama Finansowych po 2027 r. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak wskazał na potrzebę zwiększenia finansowania sektora transportu w Wieloletnich Ramach Finansowych 2028-2034 i jednocześnie zapewnienia stabilnych źródeł finansowania dla infrastruktury leżącej na transeuropejskiej sieci TEN-T.

W ramach rozmów omówiono także konkurencyjność przemysłu motoryzacyjnego w Unii Europejskiej.

Po dwustronnych rozmowach ministrów resortowych odbyła się sesja plenarna podsumowująca konsultacje z udziałem Premierów Polski i Czech. 

— Podejmujemy wspólne inicjatywy, dzielimy się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Niezmiennie wynika z naszej współpracy, że tam, gdzie to możliwe zawsze powinniśmy mówić jednym głosem — podsumował spotkanie minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

 
Spotkanie było już piątym w tym roku na szczeblu kierownictw resortów ds. transportu. Poprzednie, VIII polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w 2023 r. w Katowicach.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}