Jest duże zainteresowanie przetargiem na Krajowy System Zarządzania Ruchem
28.12.2018
Prowadzone obecnie postępowanie przetargowe na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem na sieci TEN-T - etap I cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych wykonawców. GDDKiA jeszcze przed świętami opublikowała odpowiedzi na ponad 800 pytań potencjalnych oferentów i określiła nowy termin otwarcia ofert na 6 lutego 2019 r.
Trwający przetarg na wykonanie Centralnego Projektu Wdrożeniowego jest kluczowy dla realizacji Projektu Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap 1. Wykonane zostanie oprogramowanie centralne wraz niezbędną infrastrukturą sprzętową, które będzie sterować całością systemu. Ponadto powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem, a część odcinków sieci bazowej TEN-T zostanie wyposażona w niezbędne urządzenia, takie jak: znaki o zmiennej treści, urządzenia do monitoringu ruchu i wykrywania zdarzeń, czujniki warunków pogodowych i stanu nawierzchni dróg.
Celem jest optymalne wydatkowanie środków europejskich oraz stworzenie narzędzia, wykorzystującego dostępne technologie i bazy danych, wpisując się w już istniejące lub budowane systemy bez konieczności ich dublowania.
Co ważne, KSZR jest tak zaprojektowany, by współpracował i wymieniał dane z innymi systemami, takimi jak KSPO (Krajowy System Poboru Opłat), czy KAS (Krajowa Administracja Skarbowa), a więc był szeroko użytkowany i wykorzystywany dla potrzeb sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania administracji państwowej. Takie połączenie jest wyzwaniem dla całej administracji, a nie tylko jednej instytucji. Dlatego warto wdrożyć wszelkie dostępne instrumenty i komponenty, aby system był wielofunkcjonalny i wykorzystywany na różnych płaszczyznach służących bezpieczeństwu gospodarczemu kraju i kierowców.
W celu zapewniania jak najlepszego efektu z realizacji zamówienia zastosowano w przetargu kryteria poza cenowe premiujące posiadane kompetencje oraz proponowane rozwiązania techniczne. Wszelkie informacje dotyczące ogłoszonego postępowania znajdują się w zakładce zamówienia publiczne - na stronie internetowej GDDKiA.
KSZR - etap I
Projekt Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap I obejmie niemal jedną trzecią dróg wchodzących na terenie Polski w skład europejskiej sieci bazowej TEN-T, łącznie jest to ponad 1 100 km. W efekcie utworzony zostanie zintegrowany system zarządzania ruchem, dzięki któremu jazda po drogach krajowych będzie płynna i znacznie bezpieczniejsza.
System ten będzie wspierał kierowców w trakcie podróży:
- ostrzeże przed utrudnieniem,
- poinformuje o aktualnych i prognozowanych warunkach ruchu oraz czasach dojazdu do celu,
- wskaże trasę objazdu w miejscach zatoru,
- poinformuje o zajętości miejsc parkingowych na najbliższych Miejscach Obsługi Podróżnych,
- usprawni realizację akcji ratunkowych.
Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 123 mln euro z środków unijnych w ramach Instrumentu „Łącząc Europę”. Jest on prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą INEA. Na poziomie krajowym nadzór nad zgodnością z obowiązującymi procedurami dotyczącymi wydatkowania środków unijnych sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W 2018 r. stan zaawansowania Projektu był poddany kontroli ze strony KE, zakończonej wynikiem pozytywnym.
Zakres rzeczowy projektu Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T – etap I zostanie zrealizowany w wyniku dwóch postępowań przetargowych. Zamówienie na Centralny Projekt Wdrożeniowy zostało już ogłoszone. W końcowej fazie przygotowania jest zamówienie pn. Regionalne Projekty Wdrożeniowe, które dotyczyć będzie wyposażenia pozostałych odcinków sieci bazowej TEN-T objętych Projektem.